Článek
Sjednocená a bledá pleť byla ideálem krásy ve spoustě kultur během historie. V naší současné společnosti tento kult dávno pominul, cílem je spíše bronzová pokožka. Opalování ale může vést k předčasnému stárnutí a také ke vzniku tmavých skvrn na pokožce neboli hyperpigmentaci.
Typy hyperpigmentace
Kvůli flíčkům má pak pokožka nejednotný vzhled. Hyperpigmentaci způsobuje zvýšená produkce melaninu, přírodního hnědého pigmentu, který zajišťuje zbarvení pleti. Jeho nadměrnou tvorbu může vyvolat sluneční záření, je důsledkem stárnutí kůže, zánětů pokožky (jako je například akné nebo lupénka), skvrny vznikají i v souvislosti s hormonálními změnami (melasma). Problém se zvyšuje s věkem, na vině může být také užívání některých léků, jako jsou například antibiotika. V každém případě potíže zhoršuje slunce, a proto je důležité se před ním chránit.
Ochrana proti UVA i UVB
Na ochranu před slunečním zářením bychom měli myslet ještě před tím, než se objeví první flíčky. „Měli bychom používat přípravky se širokospektrým účinkem, to znamená jak proti UVB, tak i UVA záření, a to celoročně, ať jsme venku či uvnitř, za slunného i deštivého počasí. UVA záření je totiž aktivní po celý rok, prochází sklem, odráží se od povrchů uvnitř v místnosti a je zodpovědné za stárnutí pleti a s tím spojeným vznikem nevzhledných tmavých skvrn,“ vysvětluje dermatoložka Jana Housková z pražské Kliniky preventivní dermatologie.
Jizvy po akné
Přípravky s UV filtry jsou důležité také, když vás trápí akné. „Rozhodně doporučuji místa důsledně chránit alespoň SPF 30, ale současně preferovat fyzikální UV filtry. V EU jsou povoleny dva: oxid titaničitý a oxid zinečnatý,“ vysvětluje dermatoložka Jarmila Rulcová, vedoucí lékařka dermatologického centra SynCare v Brně. Při akné dermatoložka také doporučuje vyhnout se v kosmetice parfémům.
Látky, které pigment vybělí
UV krémy jsou pochopitelně nezbytné i ve chvíli, kdy pigmentové skvrny už máte. K tomu můžete navíc používat přípravky, které vám pomohou flíčky vybělit nebo se jich zcela zbavit, jako jsou zesvětlující krémy nebo séra. Je to ale běh na dlouhou trať a výsledky zaznamenáte po měsíci či dvou používání. Kromě trpělivosti to chce také důslednost.
„Pokud již pigmentové skvrny vzniknou, lze do péče o pleť zařadit aktivní látky, jako je koncentrovaný vitamin C, deriváty vitaminu A tedy takzvané retinoidy, AHA kyseliny, niacinamid, kyselinu azelaovou nebo kojovou,“ doporučuje Jana Housková. Pokud kosmetika nezabírá, můžete ideálně v podzimních nebo zimních měsících podstoupit ošetření laserem nebo chemickým či retinolovým peelingem.