Článek
Když kožní buňky odumřou, pokožka se vysuší a tělo se jí zbaví. Na úrovni hlavy se těmto odlupkům říká „lupy“ a jejich výskyt je v přiměřeném množství přirozený. Problém nastává v případě, že jsou doprovázeny svěděním, zarudnutím a podrážděním pokožky hlavy a že se objevují ve zvýšeném množství a hyzdí oblečení.
Suché, nebo mastné?
Lupy mohou být dvojího typu. „Sklon k suchým lupům mají zejména lidé se suchou pokožkou, s ekzémy a lupenkou, při používání nevhodné vlasové kosmetiky, nebo její nadměrné aplikaci,“ rozvádí Marie Finsterlová, dermatoložka z Čáslavi. Sklon k mastným lupům zase podle ní mívají lidé s mastným typem pleti, což může podpořit i užívání některých léků na neurologické a duševní poruchy.
Příčin může být celá řada
Neestetické lupy ale mohou potkat prakticky kohokoliv. Podle docentky Moniky Arenbergerové z Dermatovenerologické kliniky 3. LF UK trpí nadměrnou lupovitostí až 50 procent populace. Příčiny jsou různé: suchá, nebo naopak mastná pokožka, hormonální změny, používání nevhodné vlasové kosmetiky, fénování horkým vzduchem a také přílišné, či nedostatečné mytí vlasů. Roli hraje oslabená imunita i stres.
„Lupy ale mohou být i výsledkem plísňové neboli kvasinkové infekce,“ upozorňuje docentka Arenbergerová. Ať tak či tak, existují přírodní cesty, které vás obou typů lupů mohou zbavit, ať už je způsobilo cokoliv. Víme o třech!
1. Jablečný ocet
Pokud je důvodem vašich lupů kvasinková infekce, může s její likvidací pomoci obyčejný jablečný ocet: „Významné snížení pH kůže vlivem octa tlumí nadměrný růst kvasinek,“ vysvětluje docentka Arenbergerová. Zafunguje však i na jiné příčiny.
Jak na to? Nařeďte ocet s vodou ve poměru 1 : 1 a směs použijte jako běžný vlasový šampon. Tenhle sice nepění, ale měl by poskytnout okamžitou úlevu od svědění. A po několika aplikacích by vás toto ošetření mělo lupů zbavit nadobro. Vlasy si touto směsí umyjte obden či ob dva dny. Pro pocit dobře umytých vlasů použijte mezi procedurami i šampon, na který jste zvyklí, nebo zvolte nějaký přírodní nedráždivý. Jednou si tedy vlasy umyjte šamponem a jednou či dvakrát směsí jablečného octa a vody.
2. Kokosový olej
Prostředkem, který můžete pro zbavení lupů užívat i vnitřně, je kokosový olej. Ten je známý svými protiplísňovými účinky. Každý den snězte lžičku kokosového oleje (můžete třeba hned ráno), nebo ho použijte jako pomocníka přímo na vlasy (dodá jim pěkný lesk) a pokožku hlavy. Pozitivní efekt byste měli zaznamenat již po dvou aplikacích!
Jak na to? Tři až pět polévkových lžic kokosového oleje nechte rozpustit, vetřete do vlasů ke kořínkům a promasírujte. Nechte chvíli působit, a poté důkladně smyjte nedráždivým přírodním šamponem, nebo šamponem, jímž si vlasy myjete běžně. Kůru aplikujte dvakrát týdně.
3. Citrony
Citronová šťáva je bohatá na vitamin C, který chrání buňky před poškozením volnými radikály, posílí pokožku hlavy a eliminuje její olupování. (Kdy citrusy prospívají a kdy je lepší je vynechat?)
Jak na to? Dvě lžíce citronové šťávy vmasírujte do pokožky hlavy a opláchněte vodou. Poté ještě smíchejte lžičku šťávy z citronu s šálkem vody a opláchněte směsí vlasy. Opakujte denně, dokud lupy nezmizí. Pokud si mezitím vlasy umyjete šamponem, aplikujte citronovou kůru až na závěr. Neoplachujte.
Kdy zajít za dermatologem
„Ve stravě je vhodné doplnit i dostatek zinku, kyseliny pantotenové, selenu a nenasycených mastných kyselin,“ dodává doktorka Finsterlová. Pokud uvedené postupy a úprava vlasové kosmetiky výskyt lupů nezlepšují, měli byste své potíže konzultovat s dermatologem.