Článek
Základ každé kuchyně představuje korpus, ale to, co nejvíce poutá pozornost, jsou dvířka nebo čela, přesněji – jejich povrchová úprava.
Co se používá
Korpusy jsou u většiny kuchyňských linek, včetně lesklých bílých, vyrobené z lamina – dřevotřískové desky opatřené speciálním papírem a zalité pryskyřicí. Bývá různé tloušťky, na kuchyňské linky je ekonomická síla 16 mm, kvalitní s delší životností pak 18 mm. A dvířka? „Podkladovým materiálem může být dřevotřísková deska neboli DTD nebo dřevovláknitá deska – MDF. Výhodou MDF je, že se na rozdíl od DTD dá opracovat frézou, pak vzniknou dvířka s plastickým dekorem, která se povrchově upravují,“ vysvětluje Iva Vrbová z Kuchyňského studia Datart.
Lamino není laminát
Samotné lamino se dále používá i jako finální produkt pro dvířka kuchyňské linky. „Jde o nejlevnější řešení, a přitom s velice slušnou odolností, když jsou dvířka kvalitně ohraněna ABS hranou. Pohledová dekorativní vrstva lamina se pohybuje v řádech desetin milimetru. U lesklých lamin ale není povrch nikdy tak ideální jako u laku, spíše půjde o pololesk,“ říká Jiří Schindler z Rust design.
Laminát je nepoměrně odolnější, však se také používá třeba i na pracovní desky nebo dveřní povrchy. Základem je opět deska na bázi dřeva, na kterou se laminát (zjednodušeně řečeno vrstva několika speciálních papírů impregnovaných pryskyřicemi) připevní, za vysokého tlaku a teplot. S ohledem na použité suroviny i výrobu může být samotná vrstva laminátu silná do jednoho milimetru.
Lak: Lesk jako blesk
Kuchyňská dvířka opatřená několika vrstvami bílého lesklého laku přitahují pozornost. Technologie lakování je však zdlouhavá, mimo jiné se musí nechat každá vrstva laku určitý čas proschnout, což se odráží i na vyšší ceně. Podle Ivy Vrbové je však údržba lesklých lakovaných povrchů mnohem jednodušší než matných.
Nestárnoucí fólie
Pořídit si kuchyni s fóliovaným povrchem je klasika, kterou volí mnoho lidí, ale i ta může být bílá lesklá. Lesk nikdy nedosáhne takové intenzity jako u lakovaných dvířek. Kupujete si zkrátka levnější vzhled laku, byť i ten může krásně vypadat. Fólie rovněž není tolik odolná jako kvalitní lak. Ovšem na druhé straně ji lze opatřit nejrůznějším dekorem.
Elegantní akrylát
„Akryláty, které tvoří povrch nábytku, jsou speciálně technologicky zpracované zdravotně nezávadné plasty – polymery, jejichž nosným materiálem je deska. Vynikající lesk a hloubku barev zajišťuje povrchová vrstva takzvaného akrylátového skla,“ upřesňuje Martin Dusík ze společnosti Trachea. Jejich další výhodou je, že jde o vrstvu silnou 1,4 mm a drobné poškození lze opravit.
Na co také myslet
Při nákupu linky neřešte jen povrchy, ptejte se také na způsob zpracování. Citlivé místo mimo jiné představují velmi zatěžované hrany. Například lakovaná dvířka se zpravidla lakují včetně hran, u kvalitnějších se lakem ošetřuje i zadní strana, většinou ale v matném provedení. A dvířka opatřená fólií? Standardně se folií přetáhne čelní strana dvířek a boky. Na spoji boční hrany a zadní strany dvířek se ořízne. Zadní strana bývá v neutrálním dezénu nebo u kvalitnějších produktů se stejným dekorem, jako na přední.
Až budete mít jasno v povrchové úpravě, zvažte, zda zůstanete u čistě bílé kuchyně, nebo ji doplníte jinou barvou. Pěkně vypadá i v kombinaci se vzorem dřeva na pracovní desce. Možností je však spousta a nejlépe uděláte, když navštívíte několik kuchyňských studií, vystavené linky si prohlédnete a vzájemně porovnáte.
Jak se vám líbí bílé lesklé kuchyně?