Článek
Od dob svého vzniku se 82metrový byt v nejvyšším patře panelového domu v Libereckém kraji nerekonstruoval ani nijak nezveleboval, veškeré zařízení včetně kuchyně tedy bylo původní a tedy odpovídajícím způsobem zašlé. Nevyhovující byly rovněž rozvody vody a elektřiny a ani podlahy nebyly ve stejné výši. Zkrátka stav hodný radikální rekonstrukce.
Té se ujala architektka Eva Bradáčová, s níž se klienti sešli v září 2014. „Hned na první schůzce bylo jasné, že se na spolupráci domluvíme, měli jsme podobné vize a představy, co by měl byt splňovat. Většina dalších schůzek pak probíhala přes videohovory,“ vzpomíná architektka. V lednu příštího roku se začalo se samotnou rekonstrukcí, která trvala zhruba dva měsíce, následovaly práce na atypickém nábytku s firmou Němec – interiéry podlahy a začátkem léta se majitelé mohli stěhovat.
Maximální vzdušnost a originální osvětlení
Ze tří možných variant rekonstrukce vybrali společně tu, která nejvíce vyhovovala představám a rytmu života budoucích obyvatel.
„Naším hlavním přáním bylo vytvořit interiér v jednoduchém, moderním a funkčním stylu. Zároveň jsme celkové ploše chtěli dát maximálně možný pocit vzdušnosti,“ říká pán domu. Zvětšila se tak koupelna i vstupní chodba a obývací pokoj se spojil s kuchyní. I díky oknům na obou stranách této velkorysé místnosti vznikl úžasný prostor se zasklenou lodžií, která ještě umocňuje pocit „nekonečnosti“.
Kromě rozlehlosti hlavní obytné místnosti v ní zaujme i kamenný obklad za pohovkou, jehož strukturu ještě podtrhuje lineární nasvětlení. Zajímavou a praktickou „vychytávkou“ je pak podlahový konvektor ve stupínku před balkonovým oknem. S jeho pomocí docílila architektka nenápadného umístění hlavního otopného tělesa.
„Pro panelákový byt, kde není možné zasahovat do podlahové konstrukce, je toto umístění poměrně netypické,“ říká k tomu. Výrazný designový radiátor Jungle, zavěšený na stěně, je pak už jen doplňkovým tělesem.
Odpočinek v koupelně i ložnici
Na prostornosti výrazně získala také koupelna. „Původně se v bytě nacházelo klasické jádro vložené jako monolit doprostřed dispozice a stavební firmu stálo velké úsilí jej zbořit. Naštěstí si řemeslníci z týmu pana Karla Muchy uměli dobře a rychle poradit,“ dodává architektka.
Novou koupelnu pak ladila do světle hnědých tónů, které skvěle doplňuje nerezová mozaika a bílá sanita. Kromě skříně na pračku a sušičku poskytuje koupelna spoustu dalších úložných prostor a majitelé si tu užívají příjemné chvilky relaxace.
Vítané pohodlí zaručuje i ložnice, kterou v celé její šíři zaujímá postel. Pod ní jsou dvě velké výsuvné zásuvky, široké bočnice nahrazují noční stolky. Místnost zútulňuje dekorativní tapeta s florálním motivem za čelem postele, která je nasvětlená vestavěným LED páskem, a další stmívatelné zdroje osvětlení.
Soukromé pracovny na přání
Chvíle soukromí si pak oba majitelé užívají ve svých pracovnách, které přesně odpovídají jejich potřebám a stylu života. V té pánské se kromě šatní skříně a dlouhého pracovního stolu nachází speciální výsuvná skříň na CD a DVD, dámská je vybavena vestavnou šatní skříní, knihovnou, pracovním stolem a čalouněnou lavicí pod oknem.
Jak se vám byt teď líbí?