Hlavní obsah

Tohle vadí babičkám a tchyním na mladých matkách!

Foto: Viktoriia Hnatiuk, Shutterstock.com

Foto: Viktoriia Hnatiuk, Shutterstock.com

Když vám matka či tchyně „kecají“ do výchovy dětí, říkáte si, že jsou staré a už tomu nerozumí. Některé věci ale babičkám opravdu vadí. Třeba strava ve skleničkách, (ne)učení na nočník...

Článek

Do redakce nám dorazil milý, ale také trochu smutný e-mail. Napsala ho padesátiletá Marie, trojnásobná babička, kterou trápí, jak moc se způsob výchovy dětí změnil. „Už to musím někomu říct. Ale s našimi mladými o tom mluvit nemohu. Na to mám svou rodinu příliš ráda,“ napsala Marie.

Vadí jí spousta věcí, na které jsme se zeptali i jiných babiček. Daly jí zapravdu, nebo jsou na straně „mladých“?

Nedělejte z porodu drama

Jen jedno z Mariiných vnoučat přišlo na svět přirozenou cestou, zbylé dvě císařským řezem. „V téhle moderní době se nerodí přirozeně, takže já jsem byla hodně trapná s otázkou, proč vnuk přišel na svět císařským řezem. Prý to maminku už čtyři hodiny bolelo tak, že se to opravdu nedalo vydržet,“ píše Marie.

A co si o dnešních porodech myslí ostatní babičky?

  • Jana (67 let): „Moje vnoučata přišla na svět přirozenou cestou, spíš mi přijde, že dnes se až přehnaně řeší, kde bude žena rodit, jakým způsobem, kdo u toho bude a podobně. Všechny ty exkurze po porodnicích, různé předporodní kurzy jsou podle mě zbytečné. My porodily zdravé děti i bez toho.“
  • Eliška (56 let): „Já byla zděšena tím, co všechno moje dcera před porodem nakoupila. Speciální oleje na hrázku, aby byla pružná, hromadu knih o porodu, absolvovala nějakou speciální jógu, kupovala pás na břicho do auta. Podle mě to bylo jen zbytečné utrácení peněz.“
Foto: Oksana Kuzmina, Shutterstock.com

Většina babiček nemá důvěru ke kojenecké stravě, nejsou na ni zvyklé. Prostě mají pocit, že není nad dobrou domácí stravu. A možná mají pravdu, co myslíte?Foto: Oksana Kuzmina, Shutterstock.com

Jídlo jako od babičky

Další věcí, o níž se Marie zmiňuje, je kojenecká a batolecí strava. Starší generace byly zvyklé dětem vařit, takže v nich žádné sušené kaše a pokrmy ve skleničkách zrovna důvěru nevzbuzují. „Když jsem chtěla vnoučkovi uvařit krupicovou kaši, byla jsem hned zastavena. Babi, kaše se přece vaří moderně. V mikrovlnce ohřeješ vodu na sedmdesát stupňů a zaleješ tenhle prášek. Vypadal příšerně, byl šedý a nevoněl,“ popisuje Marie.

Jaké s tím mají zkušenosti jiné babičky?

  • Věra (57 let): „Na dovolenou nebo na cesty mi to přijde šikovné, ale vadí mi, když můj dvouletý vnuk, který už by mohl jíst úplně všechno, vyžaduje pořád tyhle skleničky.“
  • Helena (60 let): „Moje dcera tohle používala jen výjimečně. Co ale mladým opravdu vytýkám, že vůbec nevaří obyčejná jídla, čočku, knedlíky s vajíčkem, koprovku s vajíčkem a podobně. Jak není někde maso, tak se vnučka ofrňuje.“

Ach ty pleny

Téma učení na nočník je pro většinu dnešních babiček asi ta nejnepochopitelnější věc. „Naši mladí pokládají nucení dítěte na nočník za hrubé potlačování jeho osobnosti. Takže náš vnuk je spokojený tříletý chlapeček, co s líbezným úsměvem kadí a čurá do plen,“ rozčiluje se Marie.

Foto: Cookie Studio, Shutterstock.com

Nezapomínejte, že nejdůležitější je láska, kterou dítěti dáváte vy, ale také jejich babičkyFoto: Cookie Studio, Shutterstock.com

I ostatní babičky jsou s ní zajedno:

  • Naďa (62 let): „Už se o tom s mladými vůbec nebavím, vždy jsme se jen pohádali. Přijde mi vážně hrozné, že vnučka za chvíli oslaví třetí narozeniny a na noc má pleny pořád, přes den je bez nich, ale často se počurává nebo pokakává a nikdo jí nic neřekne, že prý to samo přejde.“
  • Iveta (59 let): „Papírové pleny jsou skvělý vynález, ale také důvod, proč naše dvouletá vnučka snad ani neví, co to je nočník. Ale když dceři řeknu, že by měli trochu trénovat, osopí se, že tomu nerozumím. Přitom jsem vychovala tři děti a všechny byly bez plen do roku a půl.“

Možná vaše babičky ne všemu opravdu rozumějí, ale přesto mohou být některé jejich názory cenné, co myslíte?

Načítám