Článek
Spoléhat na to, že v létě vaše děti ani jednou nezakuckají, je pravděpodobně utopie. Nejspíš se sice nemusíte bát bronchitid a podobných nemocí, ale existuje spousta zdravotních obtíží, které jsou typické právě pro teplé měsíce.
Angina v létě? Ano!
Jestli si myslíte, že angina či chřipka jsou záležitostí jen zimních měsíců, jste na omylu. Vaše ratolest sice o prázdninách pravděpodobně nechytne chřipku v pravém smyslu slova, ale nějaké to nachlazení, rýma a kašel se dostavit mohou. Na vině jsou především dlouhé pobyty ve studené vodě a následné prochladnutí a také popíjení ledových nápojů a pojídání zmrzliny. Takto prudké zchlazení totiž dětským (ale i těm dospěláckým) krčkům nedělá příliš dobře.
Ale pozor, v létě dětem hrozí i angina. „Na rozdíl od té klasické anginy to je virová záležitost, proto není dobré okamžitě nasazovat antibiotika. Tuto anginu doprovázejí vysoké horečky, které trvají i tři dny, ale pak mnohdy samovolně ustoupí. A pak v létě děti hodně postihuje ještě jedna viróza, která má podobné příznaky jako angina, ale patří k ní ještě vyrážka na dlaních a ploskách nohou,“ říká dětská lékařka Leona Tylingorová.
Pozor na to, kde se děti koupou
K létu samozřejmě patří koupání, ale rozhodně byste měli dbát na to, aby děti dováděly v čisté vodě. Ne každý rybník je totiž bezpečný a o zánět spojivek či zánět zevního zvukovodu nejspíš nestojíte. „Jedna věc je špinavá voda, ale také je dobré zajistit, aby si děti nestrkaly prsty do ucha a nesnažily se tak dostat pryč vodu, která jim tam natekla. Mohou si totiž nehtem způsobit třeba menší oděrku, a to je další cesta, jak se tam může dostat infekce,“ radí pediatr Tomáš Honzík.
Podle něj je potřeba vodu z uší dostat spíš nakloněním hlavy, poskakováním a podobně než jakýmkoli šťouráním. Zánět zevního zvukovodu sice není tak nepříjemný jako klasický zánět středního ucha, ale i tak vaše dítě může pořádně potrápit. „U tohoto zánětu není ohrožen bubínek, nebývají k tomu teploty, ale bolest tam je,“ potvrzuje Tomáš Honzík.
Co se týče očí, zde je rizikem nejen špinavá voda, ale třeba i hodně chlorovaná voda či prudké slunce. To vše může spojivky podráždit. „Pokud jde o mírné podráždění, nijak dramatické zarudnutí spojivek a z oka nevytéká žádný sekret, stačí oči vymývat vodou a zklidnit je běžnými očními kapkami. Pokud je ale oko zalepené, výrazně rudé, je třeba navštívit lékaře, nejspíš bude třeba podat antibiotické kapky či mast,“ vysvětluje Tomáš Honzík.
Střevní chřipka útočí
Jiné jídlo, změna prostředí, velká vedra či polykání vody z bazénu či rybníku. To vše může u dětí vyvolat střevní potíže všeho druhu. Hlavně pro ty nejmenší je to ale jeden z nejnebezpečnějších problémů, protože hrozí velmi rychlá dehydratace. Proto když průjem či zvracení trvá déle než jeden den, raději vyhledejte lékaře. A kromě léků na zastavení průjmu podávejte dítěti i dostatek tekutin a rehydratačních roztoků. Koneckonců jsou to věci, které by neměly chybět ve vaší prázdninové lékárničce (více se o ní dočtete z de).
Alergie, podráždění a kopřivky
Sluníčko, slaná či chlorovaná voda, ale také velké množství čerstvého ovoce. To všechno může podráždit dětskou kůži, takže se často objevují různé vyrážky a kopřivky. Většinou ale nejde o nic závažného, stačí jen použít nějaký krém či pilulku na zklidnění alergie (takzvaná antihistaminika), vyřadit z jídelníčku ovoce, které podráždění způsobilo, a před sluncem dítě dostatečně chránit (jak na to se dočtete zde).
Jak jsou na tom s nemocemi v létě vaše děti?