Článek
Stres v práci, honička doma a k tomu vedro… Kdo by nebyl unavený a podrážděný. Prožíváte podobný stav a nejste schopni se ho zbavit? Může jít o první signály, že vaše štítná žláza nepracuje tak, jak by měla. Pojďte se o tom dozvědět víc a na konci článku si udělejte test, který vám řekne, zda byste měli jít k lékaři. Možná odhalíte, že jste ohroženi sice plíživě nenápadnou, zato závažnou poruchou štítné žlázy: hypotyreózou.
Jste smutní a unavení?
„Štítná žláza je zodpovědná za vaši životní spokojenost. I své jméno dostala proto, že je vaším ochranným štítem před vnějším světem. Pokud není v pořádku, může se to projevit i psychickými potížemi,“ říká PhDr. Marta Boučková, specialistka na aplikovanou poradenskou psychologii. Pak nastoupí špatná nálada, vyčerpanost, deprese, nesoustředěnost, poruchy paměti a třeba i tloustnutí.
„Většina lidí se snaží změnit životní styl a z takového stavu se dostat – víc odpočívají, změní jídelníček, začnou se hýbat. Když to nepomáhá, mnohdy se obrátí i na psychology, psychoterapeuty. Ale ono by to chtělo spíš odborné vyšetření štítné žlázy a nastavení její správné činnosti,“ upozorňuje Marta Boučková, která dodává, že je nejprve dobré zajít k lékaři. Bez zdravé štítné žlázy vám psychologická terapie totiž pomůže jen těžko.
Poznejte rizika
Nedostatek či přebytek hormonů štítné žlázy může rozhodit celé tělo, protože ovlivňují všechny metabolické děje v těle a chod všech orgánů. „Mezi základní poruchy a nemoci štítné žlázy patří snížená funkce, zvýšená funkce, záněty a nádory. Některé z nich nejsou pro pacienta velkým nebezpečím, jiné mohou ohrozit zdraví i život,“ uvádí prof. MUDr. Michal Kršek, CSc., předseda České endokrinologické společnosti a přednosta 2. interní kliniky pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Související články
Rozhozená štítná žláza má vliv na kardiovaskulární systém, tepovou frekvenci, činnost svalstva, tvorbu krvinek, kostí, ostatních žláz s vnitřní sekrecí, ovlivňuje metabolismus... Víc ohroženi jste v případě, když se štítnou žlázou mají potíže pokrevní příbuzní anebo trpíte některým z autoimunitních onemocnění, třeba cukrovkou. Vyšší riziko je po padesátce, po operaci štítné žlázy a podobně. Při jakémkoli podezření je lepší podstoupit jednoduchý krevní test – stanoví hladinu hormonu podvěsku mozkového, který štítnou žlázu ovlivňuje.
Prostý test napoví
Zatímco hypertyreóza, tedy nadprodukce hormonů, se rozvine už během pár měsíců, hypotyreóza se může vyvíjet i několik let. Zvýšená činnost se rozpozná brzy – pocení, třes rukou, bušení srdce, padání vlasů, vystoupnutí očí a další příznaky jsou tak výrazné, že vás donutí jít k lékaři. „Je téměř vyloučeno, aby někdo žil léta s nerozpoznanou zvýšenou činností štítné žlázy. Naopak s její sníženou činností můžete žít bez povšimnutí,“ říká MUDr. Richard Stejskal, předseda Sdružení ambulantních endokrinologů.
Abyste sníženou činnost své štítné žlázy odhalili včas, nabízíme následující lehký test. Pokud pět a více výroků odpovídá tomu, jak se cítíte, měli byste zajít k praktickému lékaři a požádat o krevní test, který by onemocnění štítné žlázy ověřil.
- Většinu času se cítím unavený/á, mám málo energie a slabou výdrž.
- Nemůžu jasně přemýšlet, obtížně se koncentruji a mám slabou paměť.
- Mám potíže s činností střev, často trpím zácpou.
- Přibral/a jsem, ačkoliv dodržuji zásady zdravého životního stylu (vyvážená strava, pravidelný pohyb).
- Pokožku a vlasy mám suché, vybledlé a nezdravé, nehty se mi lámou.
- Většinu času je mi zima, i když se ostatní lidé cítí pohodlně.
- Moje reflexy a pohyby jsou zpomalené.
- Zvýšil se mi krevní tlak a mám pomalý tep.
- Zvýšila se mi hladina cholesterolu.
- Mám sucho v krku a chraptím.
- Často cítím mravenčení v končetinách.
- Zhoršil se mi sluch.
Jak vám vyšel test? Napište nám! A také můžete otestovat, zda vám nehrozí vážné neurologické potíže.