Článek
Tlakový hrnec vaří rychleji, tím šetří váš čas i spotřebu energií. Při vaření se používá méně tuku, ani netřeba dolévat vodu. Díky kratší době varu si suroviny lépe zachovají živiny a rovněž svou typickou chuť.
Jsou bezpečné
Pokud budete tlakový hrnec používat podle návodu a nedáte ruku k unikající páře, nehoda nehrozí. „Od dob našich babiček a syčících a poskakujících ventilů urazily tlakové hrnce dlouhou cestu. U dnešních výrobků se uživatel nemusí obávat o svou bezpečnost,“ uvádí Jiří Klimša, zástupce značky Tefal.
Tlakové hrnce slibují několikastupňovou bezpečnostní pojistku. „Například jde o bezpečnostní uzávěr otevírání víka, skrytý ventil, pracovní ventil či ventil s automatickou aretací otevírání víka,“ vysvětluje Lenka Vlčková ze společnosti Mall. Samozřejmě záleží na konkrétním modelu, prakticky však může mít až pět bezpečnostních pojistek. To zjistíte snadno – zeptáte se prodejce. Bezpečnostní prvky fungují automaticky.
Jak je otevírat
Objem nádoby volte podle toho, pro kolik lidí budete vařit; běžně se pohybuje od 3,5 do 8,5 litrů. Pokud s papiňákem ještě nemáte zkušenost, počítejte s tím, že by měl být zaplněný nejvíce ze dvou třetin.
Všímejte si také způsobu zavírání. „Vaříte-li občas a málo, bude vám stačit jednodušší a levnější tlakový hrnec se stranovým otevíráním. A můžete mít i menší kapacitu nádoby. Vaříte-li ale často a více, zvolte sofistikovanější model se snadným otevíráním/zavíráním poklice jen jednou rukou,“ doporučuje Jiří Klimša.
Možnosti volby
Některé tlakové hrnce pracují s jedním tlakem, jiné nabízejí variabilitu. „Pak lze nastavit nízký a vysoký tlak či různé stupně upouštění páry. Nízký tlak je vhodný třeba k přípravě zeleniny, vysoký na tužší maso a podobně,“ podotýká Lenka Vlčková. Rovněž najdete hrnce, které disponují přednastavenými programy.
Dumat naopak netřeba nad materiálem, který se používá při výrobě; zpravidla jde o nerez ocel, jež velmi dobře vede teplo i ho dlouho udržuje. Třívrstvé sendvičové dno (ocel-hliník-ocel) přispívá k úspoře energie i k tomu, že se připravované suroviny nepřichytí. Běžně jsou tlakové hrnce vhodné na všechny typy sporáků včetně indukčních.
Další vychytávky
U některých tlakových hrnců je třeba dobu vaření odhadnout, jiné mají časovač. Z pohledu hospodyně je fajn, když ho může dát do myčky (neplatí to automaticky, ověřte si předem). Někomu se rovněž hodí detail v podobě odnímatelné či sklopné rukojeti. Šikovný je také parní koš, uzpůsobený na míru konkrétnímu výrobku.
Tím se vlastně vracíme na začátek. Vaření v tlakovém hrnci je totiž nejen rychlé a bezpečné, ale i zdravé.
Najdete si pro tohoto pomocníka místo ve své kuchyňské lince?