Zmírnit každodenní kvapík můžete nejen sami, ale také s pomocí užitečných přístrojů v domácnosti. Tady je náš supermarket nápadů!
Článek
Díky chytrým spotřebičům si zjednodušíte praní, žehlení i uklízení stejně dobře jako uchovávání potravin nebo vaření.
Čisté prádlo
Konec točení knoflíků. Nastavte si vlastní, často používaný program, pak stačí jen zmáčknout tlačítko. A když zapomenete v koši kousek prádla? „Pomůže pračka s dvojitými dvířky. V horní části dvířek má ještě jedna, menší, a ta lze otevírat kdykoli během praní. Jsou však dostatečně velká na to, abyste dovnitř vložili třeba svetr,“ vysvětluje Michal Kollár, produktový manažer značky Samsung.
Jiné pračky si samy nadávkují prací prostředek. Bezvadná je také parní funkce, díky níž bude prádlo méně pomačkané. Parní funkci nabízejí i některé sušičky.
U žehliček se hodí automatické vypnutí (když na to sami zapomenete).
Robotická domácnost
Vysavač nebo koště je třeba vzít do ruky, ovšem pokud se nejedná o robotické přístroje. Moderní robotický vysavač rozpozná povrch, který uklízí, a tomu přizpůsobí svůj výkon. Méně sofistikovaný, ale neméně praktický je robotický mop. A pokud vás nebaví mytí oken, s nimi pomůže robotický čistič.
Chytré chladničky i myčky
„U chladniček získává na oblibě nulová zóna – oddělené místo v chladicí části, kde se udržuje teplota kolem 0 °C, ideální pro skladování právě koupeného masa nebo ryb. Ty vydrží čerstvé i o den nebo dva déle, než jste zvyklí. Kdybyste chladničku nebo mrazák špatně zavřeli, upozorní vás na to zvuková a světelná signalizace,“ říká Iva Pavlousková ze společnosti Datart.
U myček nádobí jsou stále oblíbenější automatické programy (odolnost a množství špíny na nádobí se odhaduje hůř a ani není příliš vábné zkoumat, kolik zbytků od jídla ve vodě plave). Až bude hotovo, u myčky se pootevřou dvířka, na nádobí proudí čerstvý vzduch, a tak i plastové kusy dokonale doschnou.
Varné desky
Vaříte na plynu? Kdyby hrnec vykypěl nebo vznikl průvan, „koledujete“ si o nehodu. Tomu zabrání bezpečnostní prvek v podobě čidla, které se integruje do jednotlivých hořáků, do nichž se v případě nechtěného zhasnutí plamene uzavře přívod plynu.
U indukčních desek hospodyňky ocení funkci, kdy se dá proces vaření pozastavit dotykem, třeba když zvoní pošťačka, a stejně snadno se bude ve vaření pokračovat (nastavené parametry se nemění). Další technologie hlídají čas na každé varné ploše zvlášť, sledují a regulují teplotu, takže pokrm se nerozvaří, nepřipálí, kastrol nevykypí.
Moderní trouby
Perfektní vaření a pečení slibují nejen varné desky, ale i trouby, jež si s ohledem na vložené pokrmy dokážou nastavit optimální teplotu a čas a tyto parametry hlídají během celého procesu. Samy vyhodnotí, kdy je jídlo hotové, a vypnou se.
Kdo bojuje s místem, tomu přijde vhod kombinovaná trouba, která spojuje výhody mikrovlnky (rychlost) i požadavky na zdravé vaření (parní funkce, horký vzduch). I zde je možnost nastavení automatických programů.
Drobnější pomocníci
Za zmínku stojí varné roboty, které kromě šlehání, míchání či mixování a podobně zvládnou i vařit, smažit, dusit… Disponují automatickými režimy a v kuchyni nahradí několik spotřebičů. Nejen na chalupě užijete nejrůznější elektrické hrnce – vložíte do nich suroviny, navolíte čas, zmáčknete tlačítko a dále se nestaráte.
Nebo byste raději kávu? Pak vybírejte některý z automatických kávovarů – stačí jedno tlačítko a přístroj namele kávu, připraví nápoj, sám se vypne. A až bude potřeba, rovněž se vyčistí.
Který ze šikovných spotřebičů by se vám nejvíce hodil?