Článek
Nemusíte ihned měnit starý nábytek za nový nebo z gruntu rekonstruovat byt. Prostředí v interiéru se dá vylepšit i drobnějšími změnami.
1. Větrání je samozřejmost
Cítíte se malátní a unavení? Možná za to může nedostatečná výměna vzduchu. Když jste doma, je třeba větrat často, krátce, zato intenzivně – nejlépe průvanem. Mimo jiné se tím zbavujete nadbytku oxidu uhličitého. Ale i vlhkosti, která může vést ke vzniku plísní. Pokud není nadměrná vlhkost způsobená stavební závadou, vytváříte si ji doma svým způsobem života. Velkým nešvarem je například sušení prádla v bytě na noc, když se vám třeba kvůli rušné ulici větrat nechce.
2. Jak zatočit s roztoči
Bojovat s roztoči a s jejich alergizujícími trusy lze nejen s pomocí vysavače, ale v případě lůžkovin a matrací i s takzvanými bariérovými povlaky. Vyrábějí se ze speciálních materiálů izolujících roztoče i všechen další mikroprach. Podstatná je hustota vláken tkaniny. Při nákupu se ptejte na velikost pórů tkaniny v mikrometrech – průměrná velikost trusu začíná na přibližně 10 mikrometrech, velikost pórů tedy musí být pod touto hranicí.
3. Výkonné čističky
Hrnkové rostliny jsou užitečné, ale co do „výkonu“ nemůžou konkurovat čističkám vzduchu. Ty slibují odstranit škodlivé látky ze vzduchu v interiéru, například jde o pyly, prach, spory plísní či následky kouření.
„Aby čistička plnila svůj účel, mělo by množství přefiltrovaného vzduchu minimálně 2 až 3x převyšovat objem místnosti, ve které bude používaná,“ vysvětluje Dana Štěpánková z portálu ProAlergiky.
Čističky můžou být vybavené i ionizátory (vyrábí zdraví prospěšné záporné ionty, které se jinak běžně vyskytují v čistém vzduchu v přírodě) nebo zvlhčovači. Ale zvlhčovač si lze pořídit i samostatně.
4. Katalytické lampy do každé domácnosti
Možná máte katalytickou lampu spojenou s provoněním interiéru. To není přesné, tahle lampa v první řadě čistí. Co? „Bakterie, viry, plísně, roztoče a molekuly pachů obsažené ve vzduchu. Katalytické lampy jsou také skvělým pomocníkem v boji proti hmyzu – pokud zvolíte správnou vůni, účinně odpudí komáry, vosy i mouchy,“ podotýká Hana Kružíková z Centra interiérových vůní Aria Pura. A dodává, že například komáři nemůžou ani cítit aroma cedru, citronové trávy, rozmarýnu či máty.
5. Užitečné eko značky
Na našem trhu najdete několik ekologických značek, které se propůjčují výrobkům (nejen do domácnosti), jež jsou šetrnější k životnímu prostředí, a tím pádem i k vašemu zdraví. Známá je třeba značka Ekologicky šetrný výrobek. A jak to funguje v praxi? „Například u lakovaných dveří, které se ucházejí o tuto značku, se musí použít pouze vodou ředitelné barvy,“ vysvětluje Martin Dozrál ze společnosti Solodoor.
6. Na úklid s rozumem
Sami sobě prospějete, když to nebudete přehánět s používáním chemických čisticích prostředků. To je vlastně paradox uklízení – čím víc a častěji po „chemii“ saháte, tím spíše můžete začít uklízet znovu. Například čerstvě vyleštěný nábytek doslova přitahuje prach. Další zajímavosti vám prozradí článek Úklidové triky profesionálů: Ušetří vám čas a fungují!. Anebo to zkuste jen s čistou vodou, přesněji s horkou párou, která čistí a dezinfikuje.
A co děláte doma vy, aby se vám lépe žilo?