Článek
Lucie Klimešová působí křehkým dojmem, ale přitom s přehledem obstarává krušnohorskou rodinnou farmu Modřínka a ještě stíhá vyrábět kozí sýry, sirupy a džemy (a vyhrávat s nimi světové soutěže!). V červenci vám prozradila 3 recepty na originální ovocné zavařeniny a teď jsme se s ní pustili do slaných nakládaných variací: dokonalého domácího kečupu, pikantního cibulového chutney s ovocem a křupavé zeleniny. Už se nám ta spíž zase plní!
Cibulové chutney s ovocem
Potřebujete: 500 g vypeckovaných třešní nebo švestek, 1 větší červenou cibuli, 1 bílou cibuli, 5 lžic olivového oleje, 2 lžíce cukru krupice, 2 lžíce balzamika, 1 chilli papričku (pro ostřejší verzi)
Postup: Vypeckované třešně rozpulte a cibule nakrájejte na tenké plátky. V pánvi rozehřejte olivový olej a na mírném ohni smažte cibuli, dokud nezesklovatí, asi 7 minut. Když je měkká, přidejte třešně a chilli a vařte dalších 5–10 min, až ovoce změkne.
Na závěr směs posypejte cukrem, nechte lehce zkaramelizovat, přidejte balzamiko a počkejte, až se tekutina zredukuje. Plňte do vyčištěných sklenic a uchovávejte v lednici nebo pro delší trvanlivost 10 až 15 minut sterilujte při 120 °C.
Tip: Chutney je skvělé k sýrům, na dochucení jednohubek a k pečeným masům – třeba v celku pečené panence. Maso naložte do směsi oleje, rozmarýnu, pepře a sladké papriky, těsně před pečením osolte a poté zprudka ze všech opečte. Často otáčejte, aby průřez zůstal kulatý. Nebo maso jednoduše připravte v troubě podle tohoto receptu ze článku Vsaďte na cuketový koláč, pikantní maso či švestkový koláč.
Naložená zelenina
Potřebujete: 100 g salátové okurky, 450 g bílé ředkve, 450 g mrkve, 2 lžíce soli, 1 hrnek neochuceného rýžového octa, 1 hrnek vody, 1 hrnek cukru krupice
Postup: Zeleninu nakrájejte na úzké proužky a řádně osušte, aby se vám nálev zbytečně nezředil. Vodu, ocet, cukr a sůl míchejte tak dlouho, až se sůl rozpustí. Zeleninu plňte do sklenic dle vlastní fantazie a zalejte připraveným roztokem tak, aby byla celá ponořená. Nechte v lednici nejméně 5 dnů rozležet, aby se hezky propojily všechny chutě, a poté použijte.
Tip:Zelenina je skvělá do vietnamských sendvičů – tradičně se bagety pomažou paštikou a podávají s křupavým bůčkem a koriandrem, my zvolili odlehčenější variantu s bylinkovým máslem a marinovaným tofu zakápnutým sójovou omáčkou. Podívejte se také, jak na bánh mì s tempehem.
Domácí kečup
Potřebujete: 1 kg zralých rajčat, 1 cibuli, 2 lžíce olivového oleje, 70 g cukru krupice, 1 čajovou lžičku soli, 140 ml vinného octa, 1 usušenou chilli papričku (pro ostřejší verzi)
Postup: Rajčata spařte v horké vodě, nařízněte, stáhněte slupku a nakrájejte na malé kousky.
Na kostičky pokrájenou cibuli zpěňte na rozpáleném oleji, přidejte rajčata spolu se zbylými ingrediencemi a za občasného míchání vařte na mírném ohni asi 35–40 minut, dokud směs nezhoustne. Na závěr vše rozmixujte tyčovým mixérem dohladka. Plňte do čistých sklenic a uchovávejte v lednici. Pro prodloužení trvanlivosti kečupu můžete skleničky sterilizovat v troubě po dobu 10 minut při teplotě 150 °C.
Máte také tak rádi naloženou zeleninu jako my?