Článek
Každý z nás je dennodenně vystavován různým zvukům, a ne vždy jsou příjemné. Chcete-li mít doma více klidu, i když je pohromadě celá rodina, zvažte, co by vám pomohlo tuto situaci změnit.
Zdánlivé drobnosti
Jsou to sice známé věci, ale když se všechny sečtou, můžou představovat velké plus. Záclony a závěsy na oknech eliminují hluk z ulice, ubrus na stole manipulaci s nádobím, filcové podložky na nohách židle zase hlučnost při usedání a vstávání. A tak bychom mohli pokračovat.
Od podlahy
Největší ticho slibují koberce, optimálně hustě tkané a s vyšším vlasem. A jak si stojí známé krytiny? „Nejtišší je PVC v rolích neboli měkčený vinyl. Dále podlahy korkové a přírodní linoleum. Následují vinylové podlahy v dílcích, jež se pokládají plovoucím způsobem, a pak lepené vinyly. Mezi takzvané hlučnější podlahy patří dřevo i keramická dlažba, nejhůře jsou na tom krytiny laminátové,“ říká Milan Mrkáček ze společnosti KPP.
Ale dodává, že jedna věc je všeobecné škatulkování podlah, a druhá konstrukce stavby, samotný podklad pod krytinou a také správná pokládka krytiny, které k pocitu hlučnosti či naopak ticha rovněž významně přispívají.
Nábytek jako myška
Šuplíky i nábytková dvířka můžou být vybavené kováním s tlumením, které zajistí pomalý, plynulý a tichý pohyb při dovírání. Pak už se nestane, že byste třeba šuplíkem při neopatrném dovírání bouchli do korpusu nábytku. Existují systémy, jež lze použít také na velké formáty posuvných dveří šatních skříní. Nebo vůbec na posuvné dveře, bez ohledu na materiál, z něhož jsou vyrobené.
Dveře jako bariéra
Omezit pronikání halasu veselých hrátek nebo dohadů z dětského pokoje, či naopak dopřát si klid v ložnici nebo v pracovně pomůžou interiérové zvukově-izolační dveře (platí jen pro otočné).
„Podle ČSN 730532 se za zvukově-izolační považují ty, které utlumí 32 decibelů či více. Jejich základem je kvalitní konstrukce s posílenou dveřní výplní a kvalitní těsnění po celém obvodu křídla. Přitom dveře můžou být i prosklené. K utěsnění spodní hrany se využívá výsuvný zvukově-izolační mechanický práh, který je součástí těchto dveří,“ uvádí Martin Dozrál ze společnosti Solodoor.
Šikovný je rovněž magnetický zámek. „Dveře pak netřeba zavírat klikou, stačí do nich jen strčit. Až když dosednou do zárubně, střelka zámku tiše zajede do protiplechu,“ vysvětluje Roman Ulich ze společnosti M.
Mlčenlivé spotřebiče
Jedno srovnatelné měřítko na všechny domácí spotřebiče není, vždy je třeba porovnávat určitou skupinu. Například u praček se jako opravdu tiché vnímají ty, které za provozu vydávají asi 60 dB, u myček i kolem 45 dB, u vysavačů asi 70 dB… Zobecnit lze jen to, že vestavné spotřebiče jsou skutečně tišší než volně stojící. Údaj o provozním hluku najdete na energetických štítcích.
Pokud vás tohle zajímá více, klikněte si na článek: Budí vás v noci pračka? Pořiďte si tiché spotřebiče!.
Který zvuk vás dokáže vytočit do nepříčetnosti?