Článek
Je opravdu tak výhodné si doma „nabublat“ vlastní sodovku nebo limonádu s příchutí? A pokud tomuto lákadlu podlehnete, jaký z přístrojů na trhu zvolit? Pořídili jsme si do redakce tři značky výrobníků sody a testovali.
SodaStream Play
Náklady:Cena 1990 Kč, v balení je bombička na 80 litrů nápoje, PET lahev 1 litr (nevhodná do myčky), výrobník, ochutnávkové balení vzorků sirupů – 12 příchutí.
Nová bombička na 80 l stojí 699 Kč, doplnění plynu čili výměna 199 Kč (více než 1600 míst pro výměnu). Sirupy 500 ml, na 12 l nápoje za 129 Kč. Balení 750 ml na 6 l nápoje za 149 Kč. Náhradní plastová láhev 0,9 l stojí od 116 Kč. Litr limonády stojí od 13,25 Kč. Litr sody vyjde na 2,50 Kč.
Sirupy: Jsou podle výrobce bez konzervantů, umělých barviv a umělých přísad. Bohužel některé i bez ovocné složky. Například sirup citron – limetka nebo růžový grep, kde je pouze aroma. Pomerančový sirup obsahuje 12 % koncentrátu pomerančové šťávy, sirup lesní plody aroma a 7 % koncentrátu bezinkové šťávy. Nejlépe jsou na tom sirupy Goodness Kids s přírodní šťávou. Obsahují cukr spolu s umělými sladidly (vždy nejméně dva). V nabídce jsou i dia sirupy se stévií.
Eta Bublimo
Náklady:Cena 1999 Kč, v balení je výrobník, „zdravá“ bombička na až 85 litrů, PET lahev o objemu 0,9 litru.
Nová bombička přijde na 499 Kč, naplnění 199 Kč (v prodejní síti Eta). Sirupy od Kofoly v balení po 500 ml jsou na 5–12 l limonády, vždy za 99 Kč. Náhradní láhev 0,9 l stojí 149 Kč. Litr limonády přijde na 10,60 Kč, litr sody na 2,50 Kč.
Sirupy: Neobsahují umělá barviva a konzervanty. I v nich najdete kombinaci cukru a umělých sladidel. S ovocnou složkou jsou na tom lépe. Pomerančový a malinový sirup mají 10 % šťávy z koncentrátu, Top Topic 21 % hroznové šťávy z koncentrátu.
Výrobník sody Limo Bar Elixir Basic
Náklady:Cena 999 Kč, v balení je: výrobník, bombička až na 80 litrů nápoje, PET lahev na 1 litr, 2 redukční ventily na bombičky různých druhů.
Nová bombička vyjde na 649 Kč (až 80 l nápoje), výměna 149 Kč (v sídle firmy a u prodejců). Sirupy v balení 500 ml na 12 l nápoje za 99 Kč. Náhradní PET lahev 1 l se speciálním uzávěrem přijde na 99 Kč. Litr limonády přijde na 10,15 Kč, litr sody na 1,90 Kč.
Sirupy: Na prvním místě ve složení je glukózovo-fruktózový sirup, nikoli cukr jako u konkurence. Ovocné složky mají nejvíc – v malinovém, pomerančovém i ananasovém sirupu 33 % šťávy z koncentrátu. I tady najdete kombinaci cukru a umělých sladidel.
Výsledek testu
Vzhled neřešíme, každému se líbí něco jiného. Z hlediska prvního sestavení a obsluhy nevidíme velké rozdíly. Nejčastěji budete pracovat s lahví, takže potřebujete, aby se nasadila snadno – nejsou v tom markantní rozdíly, ale čistě při prvním pokusu je to nejsnazší u Limo Baru a SodaStreamu a nakonec u Bublima. Jestli máte děs z tlaku, se kterým pracujete, pak oceníte bezpečnostní dvířka Bublima.
Při pohledu na složení sirupů vede Limo Bar, následuje Bublimo a třetí je SodaStream, ale jeho nabídka sirupů je velmi široká a různorodá i co do složení... a konec konců, můžete používat jakékoli sirupy, že…
Důležitá je cena za sodovku – vede Limo Bar, další dva jsou na tom stejně. Ovšem nesmíme pominout dostupnost výměny bombiček. V tom má SodaStream náskok. Je tedy logické, že konkurenti naznačují možnost kompatibility a nabízejí i výměnu ostatních značek. SodaStream si nechce nechat vyrazit trumf z ruky a „cizí" bombičky nedoporučuje a nevyměňuje.
Máte, nebo chystáte se pořídit si výrobník sody a limonády? Napište nám!