Článek
Dům na Šumavě s krásným výhledem do okolí vznikl jako rekreační objekt, který by ale čtyřčlenné rodině měl za nějaký čas sloužit i jako plnohodnotné bydlení. Dům je původně projektovaný jako zděný, proto je na dřevostavbu poměrně atypický, což si majitelé nemohou vynachválit.
Dvoupodlažní dům se saunou
Jedná se o dvoupodlažní stavbu obdélníkového půdorysu se sedlovou střechou, z východní strany k domu přiléhá jednopodlažní jídelna, ze západní strany pak jednopodlažní sauna s valbovou střechou, kde si majitelé užívají po horských túrách nebo po lyžovačce. Pozemek velký 1756 metrů čtverečních dovolil i vybudování samostatně stojící garáže.
Jižní polovina střechy je pokrytá fotovoltaickými panely, které pomáhají kompenzovat spotřebu elektřiny v domě a v zimním období vytápí příjezdovou komunikaci.
Šedá fasáda s dřevěnými trámy
Šedou fasádu doplňují výrazné dřevěné prvky – předsazené sloupy a horizontální trámy, horizontální modřínový obklad pak navrhli na jednopodlažních částech domu. Zlatavý odstín na fasádě působí příjemně teple a krásně kontrastuje s chladnějšími odstíny šedé na omítce a žulové dlažbě.
Elegantní klasika s červenými detaily
Užitná plocha domu je asi 240 metrů čtverečních, v prvním patře je obývací pokoj s kuchyňským koutem, místnost pro domácí práce, ložnice, šatna, koupelna a dvě toalety, ve druhém patře se pak z haly vchází do dalších dvou ložnic, koupelny a šatny.
Interiér ladili do tónů světlešedé, bílé a zlatě hnědé s drobnými akcenty červené. „Majitel rád poslouchá hudbu a měl již během projektu zakoupené velké červené reproduktory. To byl jeden z impulzů, proč jsme ji v obytném prostoru na několika prvcích použili. A kombinace dubu, tmavěšedé a světlešedé je prostě elegantní klasika,“ vysvětluje architektka Irena Truhlářová z Archcon atelieru, který je mimo jiné autorem interiéru.
Hezkým a také funkčním detailem je pak zapuštění niky na DVD a audio do stěny tak, aby nic z toho nepřekáželo v prostoru.
Prim hraje dub
Dubové dřevo v interiéru převažuje, použili ho na podlaze, obložení stropu a v dnešní době poměrně netradičně i na nosné trámy. Nechali z něj vyrobit kuchyňskou linku s prakticky řešenými úchyty zásuvek, kuchyňský kout pak rozzářil obklad stěny červeným sklem. Z praktických důvodů a také proto, aby byla kuchyně opticky oddělená, použili na podlahu epoxidovou stěrku.
Krásný krb a elegantní sálavé panely
Dominantou obývacího prostoru je krb s poměrně velkým výkonem, který je doplňkovým zdrojem tepla. Vytápění jinak zajišťují elegantní skleněné sálavé panely a skvělou službu z hlediska energetických úspor plní dřevohliníková okna s trojskly.
Břidlicové dlaždice a obklad v koupelnách jsou zjemněné skleněnými světlemodrými deskami Lacobel, keramika je klasicky bílá. Největší výzvou pak byl návrh schodiště s prosklenou stěnou, kvůli kterému si dokonce truhlář Pavel Mikeš ze sdružení Kauri musel zvýšit pojištění.
Vizitka tvůrců
Podle návrhu Ing. arch. Petra Kouřimského dům postavila firma Dřevostavby Biskup, prováděcího projektu, výrobní dokumentace a projektu interiéru se ujal Archcon atelier. Posláním Archcon atelieru je navrhování prémiových nízkoenergetických a pasivních dřevostaveb s respektem k místu, přírodě a osobnosti investora. V týmu jsou odborníci s více než dvacetiletou zkušeností v oboru dřevostaveb: architekti, statici, projektanti, konstruktéři a zkušení tesaři. Více na archcon.cz a drevostavbybiskup.cz.
Líbí se vám moderní šumavský dům?