Článek
Je čas dovolených, cestování, a tak pro vás máme protentokrát návštěvu zahraniční. Uhádli jste podle úvodu, do jaké země vás zavedeme? Ano! Sauna je pro Finy vskutku životní potřebou. Obyvatelé nového bytového komplexu postaveného na břehu Baltského moře, do kterého vás dnes zavedeme, k ní mají navíc prostornou terasu, kde relaxují a vychutnávají pohled na moře v jakémkoli ročním období.
Teresa je nutnost. Za sklem!
Byt o dispozici 3 + kk najdete v novém bytovém komplexu v západní části finské metropole. Jeho majiteli jsou mladí a zatím bezdětní manželé. Pár se rozhodl pořídit si byt oproti současným zvyklostem poněkud nestandardní, tedy velký (85 m2 plochy). Finové totiž, stejně jako Češi, dávají přednost spíše menším, a tedy levnějším bytům. Tento má dvě ložnice, obývací pokoj s kuchyňským koutem, příslušenství, saunu a velkou terasu. Terasy jsou pro Finy a jejich pocit pohodlí dost důležité. Nedivíme se, zasklená terasa s výhledem na moře by asi oslovila každého.
Dřevo a hodně světla
Centrem bytu i domácího dění je kuchyně s jídelním koutem a obývákem. „Finské interiéry vypadají odlišně než naše, Finové totiž upřednostňují dřevo, jednoduchý design a hodně světla. V moderních bytech většinou nenajdete záclony ani závěsy, ale žaluzie,“ říká Zuzana Martínková ze společnosti YIT. Interiéry jsou vybaveny s ohledem na funkčnost, tedy žádné zbytečné věci a ozdoby, a s důrazem na přírodní materiály. Balkon a terasa v bytě jsou zasklené, prosklená je i stěna na terasu. Zasklení je možné otevřít a terasa se pak stane částí obytné plochy.
Solitérní kus nábytku je základem
Majitelé zatím využívají jednu ložnici jako místnost pro spaní, druhou jako pracovnu, případně hostinský pokoj pro návštěvy. Do budoucna počítají s tím, že po příchodu potomka se pracovna promění v dětský pokojík. „Obývák představuje reprezentativní část bytu. Je zvykem, že my Finové si rádi pořizujeme dražší solitérní kusy nábytku, k nimž dokoupíme nábytek z obchodních řetězců. Ani u nás tomu nebylo jinak,“ přiznává majitelka. Kromě terasy prý patří ke standardu bydlení sauna. Zde je součástí koupelny.
Námořnický duch tu žije dál
Pro ohřev užitkové vody i pro chlazení bytů tady využívají mořskou vodu. Místo má génius loci, dříve tato oblast bývala průmyslovou zónou a stálo zde školicí centrum námořníků. Název projektu Merenkulkijanranta v překladu znamená „břeh námořníků“. Rezidenční komplex tak připomíná „maritime time“ aspoň odvážnou architekturou.
Tento byt patří do nejvyšší kategorie, a v Helsinkách, kde jsou náklady na bydlení stejně jako v ostatních severských zemích vysoké, byste ho pořídili za 739 500 euro (přibližně 19 milionů korun). Podobné domy se ale začínají objevovat už i u nás, za obdobný byt s velkým balkonem a se saunou v Praze byste zaplatili zhruba 4 miliony korun bez daně.
Jak se vám tento líbí?