Článek
Zdaleka ne všechno, co se doslechnete nebo dočtete, musí být nutně pravda. Proto jsme se na nejčastější mýty, týkající se pleti, vlasů i obočí, zeptali odborníků – mají nějaký reálný základ?
Olej a mastná pleť? Nikdy!
Myslíte si, že s mastnějším typem pleti vám jsou účinné olejíčky zapovězené? Tento rozšířený omyl vyvrací Ing. Vít Syrový, autor knihy Tajemství kosmetiky: „Obecně je důležité udržovat potřebnou vlhkost kůže a to nejlépe dokážou kvalitní rostlinné oleje. Jimi lze mastnější pokožku nejen dobře vyčistit, ale i promastit a vyživit potřebnými látkami. Obzvláště vhodné jsou v tomto ohledu oleje s vyšším obsahem kyseliny linolové, k nimž patří třeba hroznový, pupalkový nebo šípkový olej.“
Spíše než před „tukem“ se mějte na pozoru před jinými složkami pečujících přípravků. „Mastná pleť může mít, kromě nerovnovážné činnosti hormonálního systému, i další příčinu. Vyplývat může také z chybné péče. Mnohé běžně užívané produkty obsahují takové ingredience, jež mohou ucpávat póry. Nejčastěji se v tomto ohledu uvádějí parafíny a silikony. Některé složky, jako je alkohol, zase příliš vysušují kůži, což rovněž způsobuje nadměrnou tvorbu mazu,“ varuje Vít Syrový.
Produkty musíte střídat
Loučíte se s oblíbenými přípravky ze strachu, že přestanou fungovat? Pak jim říkáte sbohem zbytečně. „Pakliže vyhovují vašemu typu pleti, není potřeba je měnit. Naopak, některé produkty začnou působit až po delší době užívání,“ říká zkušená kosmetička Jana Šantorová z pražského salonu Dolce Diva a jmenuje výjimky. „Pokud jde o pleťový krém, ten je nutné měnit spíše s ročním obdobím – v letních měsících se hodí více hydratační přípravek, v zimě zase ten výživnější. Ostatní produkty se mohou používat dlouhodobě a střídají se pouze se změnou pleti,“ doplňuje kosmetička a zmiňuje stárnutí, změnu mazivosti nebo výskyt pigmentových skvrn.
Peeling alespoň jednou týdně
Nenechte si vnutit myšlenku, že bez častého obrušování bude vaše pleť strádat. Klasické abrazivní, tedy zrníčkové, peelingy naopak pro někoho vůbec nejsou vhodné. „Pokud je pokožka citlivá, abrazivní produkt bych vůbec nedoporučovala aplikovat. Speciální peeling pro citlivou pleť je možné použít jednou za tři týdny,“ říká Jana Šantorová a pokračuje: „V případě aknózní pleti bych klasickou exfoliaci vynechala úplně.“
U mastné pokožky bez akné kosmetička doporučuje frekvenci jednou za týden a u normálního typu pleti jednou za čtrnáct dní. A proč byste měly s obrušováním šetřit? Při častém používání peelingu se podle Jany Šantorové kůže nestačí zregenerovat. Pamatujte také na to, že neabrazivní produkty, fungující na bázi kyselin, jsou obecně šetrnější, protože „nedrhnou“ a tolik nedráždí.
Vlasy si myjte vždy dvakrát
O dvojitém mytí vlasů se vedou debaty. Je to jen trik, jak utratit více za šampon, nebo se bez dvou oplachování neobejdete? Podle Barbory Minaříkové, technoložky české vlasové značky OroExpert, záleží na situaci: „Pokud si někdo šamponuje vlasy každý den a nepoužívá styling ve velkém množství, není dvojité mytí vůbec nutné. Pakliže si je ale myjete jednou za tři dny, je čištění dvakrát po sobě namístě. První mytí je takzvané povrchové, kdy se zbavujeme nečistot, a až to druhé je hloubkové, které je velice důležité pro vstřebání aktivních pečujících látek ze šamponu do vlasů a vlasové pokožky.“
Na foto (zleva): vyživující šampon s arganovým olejem Argan Essence, OroExpert, 500 Kč za 500 ml; bezsulfátový detoxikační šampon Daily Detoxifying Shampoo, Alterna, od 474 Kč za 250 mlFoto: Archiv firem
Sto tahů hřebenem
Přejeďte vlasy kartáčem stokrát a budou neuvěřitelně lesklé! Také jste tento tip slyšely? Zase tak jednoduché to podle Barbory Minaříkové není: „Když si uvědomíme, že se povrch vlasů skládá ze šupinek kutikuly, které jsou na sobě naskládané jako tašky na střeše a rostou ve směru růstu vlasů, pak by pročesání stokrát za sebou mohlo podpořit uhlazení šupin kutikuly a tím i lesk a hebkost vlasů. Muselo by to ale být nějakým velice kvalitním hřebenem s dobrými štětinami a povrchem, jinak dochází k tření a elektrostatickému efektu.“
Zdlouhavé a namáhavé kartáčování tak povede spíše k účesu rozlétanému do všech stran, navíc není až tak podstatné. „Raději se zaměřte na to, jak se o vlasy starat, čím je opečovávat a jaké pomůcky používat k jejich úpravě. To je to, co je nejdůležitější pro lesk i hydrataci,“ radí technoložka s tím, že pročesávat kštici je samozřejmě dobré, ale do sta počítat nemusíte. Ani do padesáti.
Obočí nikdy netrhejte shora
Také jste zaregistrovaly zákaz platící pro trhání chloupků v horní části obočí? Jak říká specialistka na obočí a majitelka salonu The Brow Bar Tetiana Babchuk, tato záležitost je čistě individuální: „U žen, které mají obočí hodně asymetrické, je potřeba chloupky vytrhávat ze všech stran, aby se srovnalo. Obecně ale samozřejmě platí, že shora by mělo být obočí co nejpřirozenější.“
Jestli si tedy nejste jisté, jak s jeho tvarem naložit, vyplatí se svěřit do rukou profesionálů – ti ho nejprve nahrubo načrtnou a poté upraví do perfektního tvaru. „Pro efekt vizuálního zahuštění a vyplnění drobných mezírek je ideální barvení, které se provádí v barvě blízké vlastnímu obočí,“ vysvětluje Tetiana Babchuk. Upravujete si obočí samy? Mějte na paměti, že méně je více a chloupky vytrhávejte s rozvahou.
Na foto (zleva): gel pro růst obočí Eyebrow Lipocils Expert, Talika, 1100 Kč za 10 ml; pinzeta Tweezerman, 549 KčFoto: Archiv firem
Které beauty mýty se dostaly k vám? Napište nám!