Článek
Profesionální kuchaři tvrdí, že i jednoduchý vývar je lepší než voda – a mají pravdu. Tahle polévka se však u nás v rodině vaří po generace z vody. Chuť jí dodá snítka libečku, barvu špetka kurkumy a lehce osmažená mrkev. Když ale máte v lednici zbylý zeleninový vývar, bez rozpaků ho použijte. Možná se vám bude zdát, že je v receptu příliš vody, ale není to chyba. Tekutinu potřebujete, aby se vám později dobře uvařily noky.
Postup
01.
Omyjte a oloupejte zeleninu. Cibuli nakrájejte na opravdu drobné kostičky, kořenovou zeleninu nastrouhejte na jemném struhadle přímo do hrnce, ve kterém se chystáte vařit. Chřestu odlomte konce a nakrájejte ho na kolečka silná asi 1 cm, špičky nechte v celku.
02.
K nastrouhané zelenině přidejte do hrnce i cibuli, vlijte olej, osolte a na středně silném plamenu smažte, až se rozvoní a mrkev pustí barvu, potrvá to dvě až tři minuty. Když se bude zelenina připalovat ke dnu, zmírněte plamen a přilijte ještě trochu oleje. Osmaženou zeleninu zalijte vodou (nebo zeleninovým vývarem), přidejte libeček a špetku kurkumy a pomalu přiveďte k varu.
LEHKÉ POLÉVKY PŘIJDOU VŽDY K CHUTI
03.
V mezičase připravte těsto na noky. Rozklepněte do misky vejce, přidejte krupičku, osolte a dobře rozmíchejte. Každé vejce je jinak velké, proto je těžké odhadnout přesnou gramáž krupice. Potřebujete, aby vzniklo těstíčko husté asi jako povolená vanilková zmrzlina. Noky z hustějšího těsta budou také chutné, rozhodně ale ne tak nadýchané.
04.
Ochutnejte polévku, která se mezitím začala vařit, a případně dosolte. Přidejte hrášek a kolečka chřestu a v podstatě ihned do ní můžete zavařit i noky. Kávovou lžičkou nabírejte o stěnu misky kousky těsta a nechte je sklouznout do vařící polévky. Noky v polévce zvětší objem téměř trojnásobně, nabírejte proto opravdu menší množství těsta.
RECEPTŮ NA DOBRÉ POLÉVKY NENÍ NIKDY DOST
05.
Když máte všechny noky v hrnci, povařte je ještě minutku a polévku odstavte z ohně. Teď přidejte i špičky chřestu, přiklopte pokličkou a nechte asi 15 minut vychladnout, noky mezitím natáhnou chuť polévky, která krásně dojde. Podávejte posypané zelenými natěmi.
Tip: K dozdobení můžete v sezoně použít i svěží zakroucené hráškové výhonky. Jsou nejenom krásné na pohled, ale i chutné a zdravé.
Do lehké zeleninové polévky se hodí různé zavářky. Dáte si bylinkové knedlíčky bez vajec nebo játrové, morkové či slaninové knedlíčky? Skvělé jsou celestýnské nudle nebo tradiční krupicový svítek.