Hlavní obsah

Diagnóza alzheimer si nevybírá, ničí i VIP. Trápí prý režiséra Jiřího Adamce, „otce“ ikonické Sanitky

Foto: Profimedia.cz

Foto: Profimedia.cz

Aktualizováno

Nemilosrdně ničí mozkové buňky a končívá těžkou demencí. Řeč je o Alzheimerově chorobě, na niž zatím neexistuje lék a bývá utrpením pro nemocné i jejich blízké. V minulosti s ní bojovala řada slavných VIP, nyní přišla smutná zpráva, vypadá to, že trápí i režiséra Jiřího Adamace.

Článek

Je to pomalá, ale velmi bolestivá cesta tam, kam se nikdo vydat nechce. Nejdřív přijde nenápadné zapomínání, přidává se zmatenost a špatná orientace v čase i prostoru. Pacienti s Alzheimerovou nemocí nepoznávají své nejbližší, nepamatují si, zda jedli či ne, nevědí, kde bydlí a jak se dostat domů. Postupně se zcela ztrácí v realitě, bez cizí pomoci se dříve či později neobejdou.

Ne všichni mají stejný průběh, stejně tak každého ovlivní nemoc jinak. Z milých a veselých lidí dělá alzheimer protivné a zlé mrzouty, stejně to ale funguje i naopak. Nemoc je nevyléčitelná, důležité je ale diagnostikovat ji co nejdříve, pak se i zvyšuje doba dožití.

Jiří Adamec

Ikonický seriál Sanitka, úspěšná Pojišťovna štěstí, ale i legendární pohádky, jako jsou třeba Princové jsou na draka, Co takhle svatba, princi, Ať přiletí čáp, královno! či naposled v roce 2019 komedie Léto s gentlemanem.

To je jen malý výčet slavných titulů, které má na svědomí režisér Jiří Adamec. Poslední roky se ale z veřejného života stáhnul, jak sám několikrát řekl, žije jednoduše klidným životem důchodce. Jenže teď přišla smutná zpráva. Podle deníku Blesk trpí Adamec Alzheimerovou chorobou v raném stádiu, což bylo prý zjevné i na nedávné oslavě osmdesátin producenta Františka Janečka.

Že na tom režisér není nejlépe, přiznala Blesku i jeho manželka Jana Adamcová. „Je to teď hodně o tom dohlížet, aby chodil na vyšetření, měl navařeno a měl pravidelné procházky,“ řekla Blesku, i když alzheimer přímo nepotvrdila. Že to tak nejspíš ale opravdu je, značí i to, že Adamec prý na oslavě mluvil o svém manželství v superlativech, dokud ho jeho žena neopravila s tím, že spolu opravdu již nežijí.

Sean Connery

Alzheimerem trpěl v posledních letech svého života i jeden z nejcharismatičtějších hollywoodských herců, snad nejvíc sexy představitel agenta 007, Sean Connery. Poprvé se o tom začalo šuškat v roce 2013, tedy v době, kdy mu bylo 83 let. Čas od času si někdo všiml jeho roztržitosti či zapomnětlivosti. Později se smutná zpráva potvrdila a Sean Connery své poslední roky dožil opravdu s demencí. Útěchou budiž fakt, že byl až do konce obklopen svou rodinou. Zemřel 31. října 2020 v poklidu, ve spánku.

Květa Fialová

Nezapomenutelná byla ve filmu Limonádový Joe (1962) jako šantánová zpěvačka Tornádo Lou. Byť vždy říkala, že stáří je krásné a ona ho miluje, poslední roky si tato legendární česká herečka moc neužívala. I ona trpěla Alzheimerovou chorobou, poslední roky dožila v centru pro pacienty trpící touto nemocí. Na sklonku života jí dělalo problémy poznat své blízké a ztracena byla Květa Fialová i v čase. Snad je jen dobře, že měla stále pocit, že pracuje, natáčí a hraje v divadle. Zemřela na selhání srdce v září 2017.

Peter Falk

Jeho nejslavnější rolí byl poručík Colombo ve stejnojmenném detektivním seriálu. Za ztvárnění svérázného detektiva v baloňáku koneckonců získal Peter Falk Zlatý glóbus a čtyři ceny Emmy. Smutné je ovšem to, že na sklonku života už ani nevěděl, že ho hrál. S nemocí žil několik let a podle rodiny i lékařů si už dva roky před smrtí nepamatoval svůj život, nepoznával členy své rodiny, místa, prostě nic. Zemřel v červnu 2011.

Nina Divíšková

Před kamerou se tahle oblíbená herečka naposledy objevila v roce 2016 ve filmu Manžel na hodinu. Pak už ji alzheimer o možnost hrát připravil. Nemoc jindy milou a upravenou herečku změnila k nepoznání. Chřadla, propukala v záchvaty vzteku, dokázala být zlá a nepříjemná i na ty, které milovala. Nejvíc trpěl nejspíš její manžel herec Jan Kačer, který i přes veškeré těžkosti o svou lásku pečoval až do její smrti v červnu 2021.

Petr Hapka

Skvělý skladatel, autor takových hitů jako Levandulová, Štěstí je krásná věc nebo Dívám se, dívám také trpěl Alzheimerovou chorobou. První příznaky se začaly objevovat někdy v roce 2012, když si třeba nemohl vzpomenout na cestu domů. V roce 2013 se jeho stav rapidně zhoršil poté, co musel podstoupit operaci umělé kyčle a byl v narkóze. Měl tehdy prý záchvaty agresivity a musel být převezen do léčebny v pražských Bohnicích.

Po čase se vrátil do svého domu na Okoři, ale bez pomoci už být nemohl. Tam také Petr Hapka 25. listopadu 2014 zemřel, oficiální příčinou byl zápal plic.

Robin Williams

Jako by toho na jednoho člověka nebylo dost. Robin Williams trpěl depresemi, úzkostmi, bojoval s alkoholem, a k tomu všemu trpěl demencí. Ne sice přímo alzheimerem, ale nemocí na pomezí Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby. Věděl, že pomalu, ale jistě ztrácí rozum. Cítil to tak, že se rozpadá za živa, a trpěl jako zvíře. Alespoň tak to popsala jeho ovdovělá manželka Susan Schneider. Herec spáchal 11. srpna 2014 sebevraždu, radši volil smrt než totální ztrátu sebe samého.

Alzheimerova choroba je velký strašák, ale stejně tak i Parkinson. Tohle jsou Slavní s diagnózou Parkinsonovy choroby: Kontroverzní česká herečka, americký prezident i papež

Načítám