Článek
Nebavíme se o svědění ze zdravotních důvodů, tedy kvůli alergii, ekzému a podobně. Tam příčinu většinou znáte a umíte si kůži ošetřit. Proč ale může svědit i jinak zdravá pokožka? Možností je několik a vycházejí z chyb, které při děláte při sprchování. Naštěstí se jim dá snadno vyhnout.
Proč kůže svědí?
Budete se divit, co všechno může tento stav zapříčinit. Jaké jsou důvody?
- Slunce - masáž vodním proudem může podráždit čerstvě opálenou pokožku. Především po dni, kdy pobíháte po městě nebo po zahradě a vůbec nevnímáte, že se opalujete. Pokožka většinou začne pálit v kontaktu s teplejší vodou a ještě víc po nanesení mýdla. Správnou reakcí je zmírnit proud vody, použít hydratační a pečující přípravek, jemně osušit a ošetřit přípravkem po opalování.
- Příliš silný proud vody - plánujete opravdu krátkou a intenzivní sprchu, takže si dáte proud vody na maximum? Právě to může způsobit následné svědění, protože proud kůži intenzivně masíruje. Měli byste k ní být šetrní alespoň při utírání ručníkem a dopřát jí následnou péči, tedy výživu a hydrataci.
- Příliš teplá voda - teplá voda rozproudí krev, takže pokožka může zčervenat, mohou se na ní objevit vyrážky a suchá místa. Protože je po horké sprše oslabena vrchní ochranná vrstva, zvyšuje se i riziko zánětů a také mohou kůží prostupovat do těla snáz chemické složky z nevhodných kosmetických přípravků. Pamatujte na to, že ideální teplota vody při osvěžujícím sprchování je kolem třiceti stupňů.
- Moc mýdla - rozhodně neplatí, že čím víc mýdla, tím lépe. Kůži naopak podráždíte. Vybírejte proto přípravky šetrné k pokožce, které ji chrání a pečují o ni. Podstatné je i množství, přílišným odmaštěním pokožku zbavujete ochrany.
- Nebezpečné bakterie a plísně - žínka na mytí, která zůstává vlhká v teplé koupelně, je brzy plná plísní a bakterií. Platí, že byste ji měli po každém použití dobře vymýt a nechat uschnout. Často ji perte a pokud to nejde, každý měsíc si pořiďte novou.
- Příliš drsné sušení - možná si svědění kůže způsobujete příliš drsným zacházením při utírání. Měli byste jen jemně osušit vodu měkkým ručníkem. A nejlépe je k tomu přidat i ošetření hydratačním či výživným přípravkem.
- Pozdní ošetření - pokud chcete pokožku ošetřit hydratačními přípravky, měli byste to udělat rychle, ideálně do tří minut – jen tak v kůži „zavřete“ vlhkost, která ji udělá vláčnou.
Jak vybrat správnou kosmetiku
Je důležité používat kvalitní a vhodnou kosmetiku. „K podráždění dochází i kvůli znečištěnému prostředí. Každodenní stresory a toxiny mohou způsobit ztenčování kožní ochranné bariéry a tím zapříčinit přecitlivělost pokožky. Proto je dobré vybrat takové přípravky, které ji hloubkově čistí, ale jsou jemné, uklidňují a nepoškozují. Novým trendem je využití čistící síly micelární vody i ve sprchových řadách,“ radí Ina Kopecká, marketing managerka značky Dove.
Po čem se tedy na trhu podívat?
Jen kosmetika nestačí
Máte pocit, že žádné chyby neděláte, ale pokožka vás po sprchování přesto svědí? Na vině může být i nedostatečný přísun tekutin. „Hydratace různými přípravky nestačí, pokud ji nedoplníte dostatečným pitím vody. Dostat do kůže vodu zvenčí není jednoduché, protože buňky chrání lipidová vrstva. Přípravky tedy pleť spíš zvláčňují a chrání. Ale jen když dost pijete, a to průběžně, stihne si tělo uložit vodu do kůže,“ objasňuje prof. MUDr. Petr Arenberger, přednosta Dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady.
Jak se o svoji pokožku po sprchování staráte vy? Napište nám!