Článek
Co všechno může stát za tím, že se po umytí i během dne musíte neustále drbat na hlavě a obtěžují vás bílé vločky ve vlasech neboli lupy? Pokud trpíte citlivější pokožkou hlavy, jste tu správně.
Příčinou svědění může být dehydratace pokožky, alergická reakce nebo kožní nemoci. Svůj podíl na tom můžou mít i hormonální změny. Jaký typ svědění zvládnete vyřešit doma a kdy se raději vydat za odborníkem?
Na šamponu záleží
Za podráždění pokožky u kořínků vlasů si můžeme z velké části sami. „Častou příčinou je nevhodná dráždivá vlasová kosmetika,“ varuje dermatoložka Zuzana Macková z Perfect Clinic. Svědění kštice je často doprovázeno přítomností lupů, podrážděnou suchou nebo naopak hodně mastnou pokožkou, případně padáním vlasů.
Základem zdravých vlasů je i zdravá pokožka hlavy, proto je volba šamponu zásadní. „Při výběru dbejte na to, aby neobsahoval příliš chemických složek a nebyl příliš hustý a pěnivý,“ radí Jitka Poláková, ředitelka firmy Kosmetika Capri. Pro citlivou pokožku hlavy bude pohlazením zklidňující složka, kterou může být například syrovátka z kozího mléka, meduňka, heřmánek, panthenol, tea tree oil, karkade (výtažek z květu ibišku) nebo sensirin.
Vyzkoušejte také šampony na přírodní bázi, a pokud máte pokožku extra citlivou, vyhněte se parabenům, sulfátům a parfemaci.
Spreje proti svědění zabírají hned
Pokožce hlavy také nesvědčí, když budete šampon vymývat příliš horkou vodou nebo mýt hlavu příliš často, oba případy totiž pokožku zbytečně vysušují. Stejně ji může zatížit i přemíra používání stylingových přípravku (gely, vosky nebo laky na vlasy) a barvení vlasů. „Nejznámějším alergenem je parafenylendiamin, který obsahují mnohé barvy na vlasy,“ doplňuje dermatoložka Zuzana Macková.
Existují nejrůznější tonika a spreje, kterými můžete podrážděnou pokožku zklidnit do pár minut. Používají se i na suché vlasy a jsou bezoplachové, stačí je jen vmasírovat a úleva od svědění nastupuje takřka okamžitě. Zkusit můžete i vlasové peelingy, které zbaví pokožku lupů, prokrví, vyčistí a celkově pomůžou zlepšit stav, nebo masky přímo pro pokožku hlavy. (Jak používat vlasové peelingy?)
Když už si nevíte rady
V případech, jako je začervenání, úporné svědění a výrazné olupování, je nutné vyhledat pomoc dermatologa. „Na vině může být totiž i kožní onemocnění jako atopický ekzém, lupénka, seboroická dermatitida, plísňová nebo bakteriální infekce,“ vyjmenovává Zuzana Macková.
S dehydratovanou a podrážděnou vlasovou pokožkou a případným řídnutím a padáním vlasů si poradí například vlasová mezoterapie. Mikrojehličkami se aplikuje regenerační sérum, které pokožku hlavy posiluje, pomáhá v případě onemocnění lupy nebo seboreou a stimuluje růst vlasů.
Upravte jídelníček
Na akutní svědění hlavy vám to nepomůže, nicméně k prevenci krásných vlasů přispívá i vyvážená strava a zdravý životní styl. Vhodné jsou zejména potraviny bohaté na bílkoviny a zkusit můžete i různé doplňky stravy. Zaměřte na minerály selen, zinek, železo, křemík a vitaminy skupiny B, které najdete zejména v rybách, červeném masu, mléčných výrobcích, luštěninách a listové zelenině.
Přečtěte si také, jaké účesy vaše vlasy zbytečně namáhají.