Článek
Základní stavební kameny svatebního oblečení pro muže? Formální kalhoty, sako, košile a případně i vestička, kapesníček, kravata nebo motýlek a padnoucí boty, které ladí ke zbytku ošacení. Dress code je celkem jasně předepsaný a trendům až tolik nepodléhá: Pokud vás ale přece jen zajímají, máme pro vás odpověď: „Letní období převážně venkovních svateb láká ke světlým oblekům. Oblíbenou modrou nahrazuje světle šedá, hnědá nebo pastelová zelená,“ říká stylistka Irena Vokrojová (@outfitmania_cz).
A jak je na tom klasická černá? Ta se zpravidla nosí na večerní události, na svatby se hodí jiné odstíny. Oblíbenou barvou, která je takovou zlatou střední cestou, je pak tmavě modrá, která může být sytější nebo tlumenější - záleží, jaký je ženich barevný typ.
- Kravata, nebo motýlek? Pokud váháte, doporučujeme se přiklonit k druhé variantě - je přece jen o trochu slavnostnější.
Oblečení pro muže na svatbu
Je vaše svatba uvolněná, nevěsta neplánuje obouvat ani podpatky a své ANO si řeknete na louce? Zvolte v tom případě například lněný oblek, který nepůsobí tak formálně, ale zároveň vypadá stále lépe než džíny (ty nemají na svatbě co dělat). Variantou na opačné straně spektra jsou smokingy a sametové obleky - ty se ale hodí na opravdu velmi honosná svatební místa.
„Rozhodující je představa o celé oslavě, jejím prostředí a až následně by se k ní mělo přizpůsobit oblečení. Proto jinak budou vypadat outfity v centru Prahy, na zámečku nebo v malebné venkovské přírodě,“ vysvětluje ten správný přístup stylistka. Radí tudíž tolik neřešit trendy, ale spíš sladit dress code s místem konání. A to platí pro všechny zúčastněné.
Padnoucí oblek je nutnost
Trendy i barvy nechme stranou, hlavním měřítkem je to, jak ženichovi oblek padne. „Nejdůležitější je správný střih a materiál. Proto by se i oblečení pro ženicha mělo vybírat dostatečně dopředu. Když nebude stačit konfekce, nebo vám nebude jednoduše nic sedět, není problém nechat vše ušít na míru. Zajistíte si tak jedinečnost a dokonalé pohodlí,“ říká Irena Vokrojová. Co se týče střihu, slimfitové varianty kalhot jsou passé, volte spíš rovnější střih (což neplatí jen v oblasti svatební módy!). Pečlivě vybírejte i sako – proškolený personál vám v prodejnách určitě poradí. Mělo by ramena muže podtrhovat, neměla by se v něm ztrácet.
Cena obleku pro ženicha
Cena obleku na míru se pohybuje cca od 15 tisíc - záleží, jaký typ látky si vyberete a kde si oblek necháte ušít. Myslete na to ale s dostatečným předstihem, samotná výroba trvá 6–8 týdnů. Další variantou jsou pak půjčovny obleků, kde vás půjčovné vyjde na cca 3500 korun a dál.
A co boty a košile?
Obuv by měla korespondovat s formálností celku, kožené šněrovací jsou ideální volbou. Pokud se svatba koná venku na trávě, hodí se k obleku i moderní mokasíny. Nejčastější volbou košile je odstín off-white. Na něm si dejte záležet - musíte ho totiž sladit s nevěstinými šaty. Pokud byste zvolili čistě bílou a nevěsta by oblékla off-white róbu, vypadaly by její šaty proti vaší košili „zašle“ - i když to tak není. Ženichův oblek by měla zdobit korsáž - tedy zmenšenina nevěstiny kytice zasazená do kapsičky.
TIP: Pod košili si pořiďte „neviditelné tričko“, které saje pot. Budete se po celý den cítit komfortněji.
- Nezapomeňte o daném dress codu informovat i svatební hosty. „Ti by měli za každé okolnosti ctít daný dress code, a to jak ve formálnosti, tak i v případě očekávané barevnosti,“ dodává stylistka.
Svatební móda pro muže
V naší fotogalerii se inspirujte vybranými modely obleků pro ženicha, které se hodí na svatby na nejrůznějších místech.
Svatební speciál
Chystáte se letos vzít? Přečtěte si vše o plánování svatby.
Dále se vám může hodit: