Článek
Najít místo pro sušičku většinou není problém ani v menší koupelně, protože se dá s pomocí spojovacího dílu postavit na pračku. Ale to není vše, co by vás mělo zajímat.
1. Proč si ji pořídit
V průměru se uvádí, že ručním sušením prádla ročně strávíte asi 100 hodin. Tak ty díky sušičce ušetříte. Když přestanete sušit prádlo na balkoně, tak to barevné už vám nevybledne a všechny kusy budou bez prachu a nečistot, kterým se venku ani při nejlepší vůli nelze vyhnout. O pylech nemluvě.
2. Je multifunkční
Hodně lidí si stále myslí, že do sušičky nepatří jemné textilie, protože by se mohly poničit. Pravda to však není.
„Technologie tepelného čerpadla slibuje šetrné sušení i těch nejchoulostivějších materiálů, jako jsou hedvábí a vlna určené pouze pro ruční praní. Sušení probíhá při nižších teplotách. Jemnou péči o prádlo zajišťují také otáčky bubnu, podle druhu sušeného materiálu si je spotřebič dokáže přizpůsobit, a využití zpětného chodu, který redukuje úroveň pomačkání prádla. Sušičky s jemnou péčí se označují například DelicateCare či AbsoluteCare,“ vysvětluje René Kubaník ze společnosti Electrolux.
3. Kolik „sežere“
Orientujte se podle energetických štítků. Mimo jiné se zde uvádí třída; obecně sušičky patří do třídy A (A, A+, A++, A+++), případně B i C. „Áčka“ jsou energeticky nejúspornější, čím větší počet plusů, tím lépe. Příklad: velmi úsporná sušička může během jednoho cyklu spotřebovat 1,5 KWh (při uvažované ceně energie 4,80 Kč/1 kWh jde o 7,20 Kč), méně úsporná i dvojnásobek (14,40 Kč) či více. Na štítku najdete také orientační roční spotřebu v kWh.
4. Sušte i dodatečně
U některých spotřebičů lze přidat prádlo i během sušení. „Ověřte si u prodejce nebo nahlédnutím do návodu, zda vámi vybraný model tuto možnost nabízí. Pokud prádlo přidáte, sušička si sama přizpůsobí potřebnou délku sušení. Jinak platí, že průměrná doba sušicího cyklu se pohybuje kolem dvou hodin,“ říká Iva Pavlousková z Datartu.
Přesná doba sušení se totiž odvíjí od vlhkosti a druhu textilií. „Sušička si sama na začátku sušení pomoci vlhkostních senzorů vyhodnotí skutečnou vlhkost prádla a přizpůsobí tomu dobu sušení. I v průběhu sušení měří vlhkost a upravuje čas podle zjištěných hodnot, takže prádlo zbytečně nepřesuší, tím pádem šetří i energii,“ dodává René Kubaník.
5. Hodí se vědět
- Sušičky jsou zhruba stejně velké jako klasické pračky, o hloubce asi 60 cm.
- Podle typu se do nich vejde až 9 kilogramů prádla. Kupte si buď sušičku stejné kapacity, jakou máte u pračky, nebo asi o 2 kg větší – pak vysušíte vyprané prádlo během jednoho cyklu.
- Většinu prádla už netřeba žehlit a to, u kterého je to nutné (například košile), díky menšímu množství záhybů vyžehlíte rychleji.
- Některé sušičky disponují parní funkcí, pak prádlo nebude mít žádné záhyby (tato funkce je vhodná i pro dříve vyprané a usušené textilie, které leží ve skříni a potřebujete je jen vyhladit).
- Každá sušička nabízí řadu programů, včetně speciálního pro jemné prádlo, pro snadné žehlení a jiné. Některé spotřebiče mají i funkci načechrávání po určitou dobu od skončení sušení: když zapomenete usušené prádlo hned vyjmout, nepomačká se.
- Pro sušení obuvi a velmi jemných textilií nebo plyšových hraček se hodí speciální koš, jenž se vloží do bubnu. Ten se na rozdíl od bubnu nebude otáčet.
A tolik „otáčet“ se nebudete ani vy, když vsadíte na moderní sušičku.