Článek
Takzvané superpotraviny jsou hitem posledních let. I vy jste si mohli všimnout, že toto označení dostává stále víc více či méně exotických plodin. Jsou to například nepražené kakaové boby, acai berry, kustovnice čínská a mnoho dalších. Nic proti nim, ale některé místní plodiny jim slušně šlapou na paty. Stačí si připomenout, co znaly a hojně využívaly už naše babičky.
Kysané zelí
„Superpotravinou je v našich podmínkách rozhodně kysané zelí bez konzervantů a pasterizace. Je plné enzymů, vitaminů a probiotických bakterií. Ideální je ho nijak tepelně neupravovat, teplo by tyto látky zničilo,“ radí výživový specialista Ing. Martin Škába.
Látky obsažené v zelí dokážou nahradit probiotika, mají pozitivní vliv na všechny orgány trávicí soustavy. Přírodní medicína doporučuje kysané zelí při onemocnění jater, žloutence, ale i rakovině jater. Šťáva ze syrového zelí pomůže léčit dnu, artrózu, funguje proti pálení žáhy, řeší potíže s trávením i žaludkem, uleví při nemocech plic nebo ledvin. Prý vyhlazuje vrásky. Pozor ale, připomínáme, že všechny kladné účinky se týkají zelí jen syrového nebo kvašeného, nikoli vařeného.
Konopné semínko
„Přínosem je hlavně obsah esenciálních mastných kyselin, které blahodárně působí na buňky lidského těla – stabilizují produkci hormonů a viditelně zlepšují stav pokožky, nehtů a vlasů,“ říká Blanka Szabó, odbornice na zdravé stravování webu Pestrý Jidelníček.
Česnek
Umí zpomalit stárnutí, je plný antioxidantů, takže bojuje proti volným radikálům a projevům stárnutí, pomáhá vyplavovat z těla karcinogeny. Čerstvý česnek je prý prevencí rakoviny střev, žaludku i prsu.
Maliny
Plody malin jsou plné vitaminů, ale i minerálů – hořčíku, zinku, železa, vápníku… Šťáva z plodů pomůže v případě virových onemocnění, detoxikace, sníží horečku, upraví poruchy erekce i neplodnost. Prý zpomaluje růst nádorových buněk. Odvar z listů maliníku obsahuje hojně vitaminu C a používají se při léčbě průjmů, zánětů v trávicím traktu, tlumí menstruační bolesti.
Brusinky
Známe je jako pomocníka v boji s infekcí močových cest, ale naše babičky je přikládaly i na rány nebo jimi léčily horečnaté stavy. Rozhodně mají antibakteriální účinky, používají se i na léčbu žaludečních vředů. Pomohou i v případě potíží se záněty v dutině ústní a jsou prevencí parodontózy. Protože mají hodně vlákniny, můžete si je naordinovat jako pomocníka při hubnutí.
Borůvky
Nejen, že skvěle chutnají, ale obsahují i mnoho vitaminů a minerálů. Jsou silným antioxidantem, posilují imunitu, zpevňují stěnu žil a cév a vylepšují zrak. Hodí se i při průjmovém onemocnění, diabetikům se hodí jejich schopnost snížit hladinu cukru v krvi. Hodí se vědět, že uklidňují a tlumí menstruační křeče. Přírodní medicína je také zahrnuje do rostlin, které mají protirakovinné účinky.
Lněné semínko
Nemusíte utrácet za semínka chia, když je tu lněné semínko, které má podobné vlastnosti – včetně schopnosti nabobtnat. Dopřejte si ho jako zdroj omega-3 mastných kyselin – je jedním z jejich nejbohatších zdrojů. Sáhnout by po něm měli všichni, kteří nejedí maso nebo potřebují dodat energii a živiny po sportovním výkonu. Posiluje imunitu, pomůže s hubnutím – zrychluje metabolismus a odvádí tuky z těla, má protizánětlivé účinky a pomáhá při srdeční arytmii.
Titul superpotravina by si zasloužily třeba i meruňky, dýňové semínko, černý rybíz a další.
Dáváte přednost místním plodům před těmi exotickými? Napište nám!