Článek
„V boji těla se zhoubným nádorovým onemocněním hraje výživa důležitou, mnohdy rozhodující roli. Současně platí, že vznik rakoviny je komplexní proces a výživa je jen jedním z faktorů, které ho ovlivňují," říká onkoložka Šárka Pospíchalová. Zaměřte se tedy na tyto, antioxidanty nadupané, potraviny.
Brokolice
Chrání: především před rakovinou žaludku, plic, tlustého střeva, prsu, močového měchýře, prostaty, jater i kůže.
Důvody: obsahuje značné množství sulforafanu, účinnou sloučeninu, která posiluje ochranné enzymy v těle a vyplavuje rakovinotvorné chemikálie, které se v těle tvoří z jiných potravin. Z brukvovitých rostlin je nejvíce sulforafanu právě v brokolici. Pojídáním brokolice se v těle aktivují geny, které ničí rakovinotvorné buňky.
Česnek
Chrání: zejména před rakovinou žaludku, prostaty, tlustého střeva, úst, jícnu a krku.
Důvody:obsahuje sirovodík a hlavně flavonoidy, které na sebe umí vázat karcinogenní nitrosaminy z jiných potravin.
V této souvislosti se může hodit článek Zápach z úst po česneku. Jak se ho rychle zbavit?.
Tofu a sója
Chrání: převážně před rakovinou prsu a prostaty.
Důvody: sója, tedy i tofu, obsahuje fytoestrogeny, které pomáhají upravovat hormonální nerovnováhu, díky které dochází často ke zvětšení žláz u žen i mužů a vzniku rakovinového nádoru. Pro vysoký obsah antioxidantů mohou pomoci udržet na uzdě i jiné druhy rakoviny.
Zelený čaj
Chrání:zejména před rakovinou močového měchýře, žaludku a tlustého střeva.
Důvody: obsahuje antioxidanty – katechiny, které chrání před vznikem rakoviny, ale také mohou pomoci zmenšit nádory a snížit růst nádorových buněk. Katechiny jsou v zeleném i v černém čaji, ale zelený je na ně bohatší.
Celozrnné obiloviny
Chrání: před rakovinou tlustého střeva a prsu.
Důvody: přirozená vláknina z celých obilných zrn (bulgur, pohanka, neloupaná rýže, špalda) je důležitá pro trávicí a hormonální zdraví. Výživový poradce Milan Košvanec dodává: „Vláknina z celozrnných obilovin podporuje činnost střev a přispívá ke zvýšení hladiny estrogenů, čímž preventivně chrání před vznikem rakoviny.“
Jogurt
Chrání: především před rakovinou tlustého střeva a žaludku.
Důvody: probiotika jsou zdravé bakterie obsažené v živém jogurtu. Podporují dobré trávení, stabilizují střevní mikroflóru a posilují imunitní systém. Zvláště lactobacily podporují kvasné procesy, aby ve střevech nevznikaly plísně z nestrávené potravy – opět jde o prevenci rakoviny.
Pomeranče a mrkev
Chrání:především před rakovinou kůže.
Důvody: pomeranče a mrkev obsahují antioxidanty (vitamin C a hlavně beta-karoten). Betakaroten neutralizuje v těle volné radikály, které mohou poškodit buňky a zapříčinit vznik rakoviny. Potlačuje i vliv volných radikálů, které získáváte z UV záření.
Lněné semínko
Chrání:před karcinomem prsu, dělohy, prostaty a tlustého střeva.
Důvody: obsahuje lignany, rostlinné estrogeny, které vykazují velmi silné antioxidační a anti-estrogenní účinky. Navíc, pro vysoký obsah vlákniny a omega-3 mastných kyselin, mají příznivý vliv i na zdraví střev. Pozor ale na lněný olej, lignany jsou jen v tom lisovaném za studena.
Jaký je váš názor na zdravou stravu jako prevenci proti rakovině?