Článek
Div Česka nebo rána přírodě pod pás?
Vodní přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně se začala stavět v roce 1978 a zprovozněna byla roku 1996. Většina technologických provozů se nachází v obrovských podzemních prostorách až 300 m hluboko ve skále, a tak pozornost přitahují hlavně stavby na povrchu v čele s impozantní horní nádrží v nadmořské výšce 1350 m na hoře Mravenečník. Přestože se během let obě nádrže i technické provozy staly součástí okolní krajiny a při jejich spatření například z vrcholu z Pradědu se ozývá obdivné „och“, „ach“ a „jé, hele“, mnozí odpůrci elektrárně vyčítají, že jde o kontroverzní stavbu, která natrvalo zdevastovala panenskou krásu Jeseníků. Nejlepší proto bude, když si obrázek o zvláštním vodním díle uděláte sami.
Co musíte udělat před cestou
Než se však na Dlouhé Stráně vypravíte, musíte si exkurzi objednat; pro jednotlivce a skupiny do 15 osob telefonicky, pro skupiny 15 až 50 osob přes internet. Pak už si jen stačí ohlídat den D a hodinu H, a objednané vstupenky si vyzvednout a zaplatit minimálně 15 minut předem v Informačním centru v Koutech nad Desnou v prodejně Helia Sportu a včas nastoupit do autobusu. Zatímco dřív se k elektrárně, skryté hluboko v jednom z horských údolí, jezdilo vlastními auty, teď prohlídku absolvujete společně. Ovšem pozor, pokud chcete vidět horní nádrž na Mravenečníku, objednejte si exkurzi v bezpečné hlavní turistické sezoně; v zimních měsících se sem skrz sněhové závěje autobusy zkrátka nevyhrabou.
Co vás čeká (a nemine)
Samotná exkurze se skládá z několika částí. Společně dojedete k dolní nádrži na říčce Divoká Desná, kde si vyslechnete krátkou přednášku a zhlédnete film. Dozvíte se také všechny podrobnosti o principu fungování přečerpávacích vodních elektráren a na informačních panelech si Dlouhé Stráně můžete porovnat s obdobnými projekty v okolních zemích. Při spatření jisté polské elektrárny s potrubím, vedeným po zemském povrchu, přichází zpravidla první zjištění, že s tím hyzděním Jeseníků to nebude tak žhavé. Jsou místa, která opravdu dopadla mnohem, mnohem hůř.
Podobně jako například na Lipně jsou i na Dlouhých Stráních obě soustrojí umístěna v atraktivním podzemí, v sálu o rozměrech 87,5 x 25,5 x 50 m, do něhož vás dovedou tunely vymalované pestrými malbami. Stejným tunelem se pak vrátíte zpět, prohlídka pokračuje výjezdem k horní nádrži a posléze návratem do Koutů nad Desnou.
Víte, že…?
Pár řádek pro techniky aneb několik „nej“: Dlouhé Stráně nejsou jen nejrozsáhlejším vodním energetickým dílem České republiky a třetí největší přečerpávací vodní elektrárnou na světě, ale mají na svém kontě dalších několik rekordů. Elektrárna je vybavena největší reverzní vodní turbínou v Evropě o instalovaném výkonu 325 MW, je elektrárnou s největším spádem v tuzemsku (510,7 m) a je vodní elektrárnou s největším celkovým instalovaným výkonem v České republice (2 x 325 MW).
Co byste měli vědět
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně – exkurze se konají celoročně, termín a čas si vyberte zde; Vstupné: děti do 10 let zdarma, děti 10 až 18 let, studenti a důchodci 25 Kč + 35 Kč doprava, dospělí 40 Kč + 50 Kč doprava.; www.dlouhe-strane.cz)
Další zajímavosti v okolí
Velké Losiny – město nabízí celou řadu zajímavostí. Tou největší je papírna, kde se po čtyři staletí vyrábí papír tradičním manufakturním způsobem. Prohlédnete si muzeum papíru, expozice dokumentující historii výroby i část dílen, kde uvidíte zhotovování papíru na vlastní oči. V areálu je dárková prodejna, restaurace a pár atrakcí pro děti.
Máte rádi zámky? Pak nezapomeňte navštívit renesanční sídlo s arkádovým nádvořím a štíhlou věží. Ve druhém patře si prohlédnete soudní síň a sál, kde v 17. století probíhaly neblaze proslulé čarodějnické inkviziční procesy.
Velké Losiny jsou známé také jako lázeňské město; v letních měsících můžete navštívit venkovní termální koupaliště, které napájí nejteplejší moravský pramen (36 °C) se sirnou léčivou minerální vodou. Kruhový termální bazén o průměru 10 m doplňuje rozlehlý bazén s brouzdalištěm a dětským koutkem. (Papírna: http://rpvl.cz/; Zámek: www.losiny-zamek.cz; Koupaliště: www.lazne-losiny.cz)
Dřevěné kostelíky poblíž Velkých Losin – za vidění stojí dřevěný kostelík sv. Martina v Žárové, roubená stavba s renesančními a barokními prvky z let 1610–1611, a dřevěný kostelík sv. Archanděla Michaela v Maršíkově z roku 1609 se zachovalým interiérem a dobovým vybavením. (www.losiny.cz)
Čarodějnická cyklotrasa – tematická naučná cyklotrasa vás seznámí s místy, kde se v 17. století odehrávaly kruté čarodějnické procesy. Měří 138 km, vede takřka celými Jeseníky a dvacet zastavení připomíná konkrétní události. (www.infosumperk.cz)