Článek
Je jedno, jestli se vám doma hromadí tenké igelitky od pečiva, nebo ty pevné, ve kterých odnesete i víkendový nákup. Všechny se jednou někde protrhnou, přijdou o ucha nebo prostě začnou překážet. Pak je sice můžete hodit do kontejneru na plast, ale co takhle je předtím ještě proměnit v něco užitečného? Pár tipů pro vás máme.
Prostírání
Igelitky z měkčího, ale současně nepříliš jemného materiálu můžete nastříhat na proužky – stačí i kolem půl centimetru silné. Pak s nimi zacházejte jako s vlnou: můžete z nich uplést nebo uháčkovat prostírání či podložku pod hrneček.
Pouzdro na brýle a na drobné
Našli jste v zásobě igelitovou tašku s hezkým motivem? Pak ji můžete využít třeba na výrobu pouzdra na brýle či peněženky na drobné. V prvním kroku si připravte materiál: podle síly igelitu dvě až pět vrstev čtverců či obdélníků, které vystříháte z tašek. Navrstvěte je na sebe – tu část, jejíž barvy či vzory se vám líbily, dejte až nahoru. Navrstvené igelity pak vložte mezi dva pečicí papíry a přes ten horní přežehlete žehličkou rozpálenou na bavlnu. Žehlete po celé ploše papíru opakovaně, dokud se jednotlivé vrstvy pod ním nespečou. Nechejte chvíli vychladnout a z papíru vyloupněte – jde to snadno, nemusíte se bát.
Když materiál vychladne, můžete mu zastřihnout okraje a přeložit do požadovaného tvaru. Boky sešijte nebo opět slepte žehličkou – ale zase přes pečicí papír.
Střapaté květiny
Ustřihněte igelitce ucha a pevný okraj (pokud takový má) a nastříhejte ji na pruhy zhruba pět až sedm centimetrů silné. Každý pak z jedné strany nastříhejte na tenké proužky, ale nedostřihněte: všechny pruhy by měly mít minimálně centimetr nenastříhaného okraje. Pruhy pak těmito nenastříhanými částmi namotejte na konec špejle, na kterou jste nejprve kápli trochu hmoty z tavné pistole. Vznikne tak květina podobná karafiátu. Na její výrobu většinou stačí jeden dvojitý pruh (ten získáte tak, že ustřihnete pruh tašky, aniž jste ji upravovali, tedy v celku), ale použít jich můžete i víc.
Stojánek na tužky
Igelitovou tašku můžete také nastříhat na pruhy, které zakroutíte po délce, smotáte a slepíte tavnou pistolí – pěkně řádek po řádku. Je jen na vás, jak silné pruhy uděláte – ovlivňuje to sílu stěn stojánku a to, jak rychle vám bude práce přibývat. Nejprve udělejte základové kolečko, a až budete s jeho šířkou spokojeni, začněte zvedat po stranách do výšky.
Věnec
Jarní věnec na branku, který vydrží přeháňky, vítr a aprílové počasí? Až o něm budete přemýšlet, vzpomeňte si na ten, který lze velmi snadno vyrobit z igelitu. Hodí se použít tenčí tašky, které budou ve výsledku vypadat jako tyl, ale po dešti nebudou jako zmoklá slepice.
Opět z nich nastříhejte pruhy a přivažte je jeden vedle druhého na základ věnce tak, aby nikde neprosvítal. Můžete udělat věnec jednobarevný, ale klidně ho oživte i pravidelně či náhodně zařazeným pruhem jiné barvy.
Musíte si neustále kupovat nové igelitky?