Článek
Nejprve pár slov o krevním tlaku. Měří se tlakoměrem s rtuťovým sloupcem (v milimetrech Hg) a vždy získáte dvě hodnoty: před lomítkem je systolický, tedy tlak v tepnách při stahu srdečního svalu, tlak při jeho povolení se jmenuje diastolický a bývá nižší.
Krevní tlak se neustále mění podle toho, co děláte: v klidu je nižší, při pohybu a stresu stoupá, přičemž vždy záleží na věku, pohlaví, váze i výšce. Dá se říct, že normální hodnota v klidu je 120/80 mm Hg. O nízkém tlaku mluvíme ve chvíli, kdy systolický klesá pod 90 (někdy se uvádí 100) a diastolický pod 60.
VYSOKÝ TLAK JE ČASTĚJŠÍ A ZÁVAŽNĚJŠÍ
Projevy nízkého tlaku
Laicky řečeno: při nízkém krevním tlaku je nižší rychlost průtoku krve v cévách, což má za následek špatné prokrvení mozku a menší přísun kyslíku do tkání. Na rozdíl od vysokého tlaku ten nízký život neohrožuje, ale dovede ho pořádně znepříjemňovat.
Hlava se motá, kdykoli se zvedáte z předklonu, příjemné nejsou ani studené ruce a nohy doprovázené zimomřivostí. Únavu a slabost může umocňovat trudnomyslnost. Pokud vám projevy hypotenze příliš zasahují do života, lze ji léčit farmakologicky. Jestli jste nikdy na nízký tlak netrpěli, a výše zmíněné příznaky jste na sobě začali přesto pozorovat, může se jednat o anémii, tedy nedostatek železa v krvi.

Věčně studené ruce, to je jeden z hlavních poznávacích znaků nízkotlakých lidíFoto: Image Point Fr, Shutterstock.com
Nejčastější příčiny
Když se budete pídit po příčinách nízkého tlaku, narazíte na genetické předpoklady a typ člověka. Nízkým tlakem totiž většinou trpí ženy – nejčastěji vyšší, hubené, s křehkou stavbou těla, ale příznaky nevymizí ani u dam v letech, které se postupně „zaoblily“. Většinou se dovozuje, že jde o hormonální či neurologicky podložené výkyvy, které ještě podpoří hladovění nebo držení přísných diet.
Z obecnějších předpokladů se uvažuje o nedostatku sodíku či draslíku ve stravě. K častým příčinám nepříjemného nízkého tlaku patří také užívání rozmanitých léků, třeba na odvodnění a na potenci, a paradoxně se dost často jedná i o medikamenty na vysoký tlak, jsou-li špatně dávkovány.
První pomoc v akutním stavu
Co dělat, když se nízký tlak přihlásí a přepadnou vás mžitky či tmění před očima, hučení v uších a výrazný pocit, že omdlíte?
- Soustřeďte se na dech - co nejhlouběji se nadechněte a maximálně prodlužte výdech, čímž doslova napumpujete krev do mozku. Klidně se u toho předkloňte, a pokud můžete, dejte hlavu mezi kolena nebo si dřepněte.
- Pomalu vstávejte - zvláště z nižších pozic do stoje se zvedejte pomalu, vydržte chvíli v dřepu.
- Vestoje překřižte nohy - zní to nepochopitelně, ale tento pohyb zvýší tlak o 10 až 15 mm Hg.
- Nohy nahoru - když to společenská situace alespoň trochu dovolí, dejte si nohy výše než hlavu (třeba na stůl).

Heslo „Nohy na stůl!“ se může zdát troufalé, je ale velmi účinné Foto: Diego Cervo, Shutterstock.com
Změny v každodenní rutině
Režimová opatření mohou přinést dlouhodobé zlepšení, proto rozhodně stojí za vyzkoušení. Dodržujte pitný režim a vypijte alespoň dva litry tekutin denně. S tím souvisí i jídlo – jezte málo, ale často. Nenechávejte žaludek dlouho úplně prázdný a předcházejte velkým výkyvům inzulinu v krvi. Ráno si dopřejte sprchu, jejíž závěrečná část bude střídání teplé a studené vody. Začínejte u nohou, třeba se po čase dopracujete k aplikaci na celé tělo.
Krev rozproudí i pohyb. Ano, už zase ten sport! Dvě hodiny týdně běhu, cyklistiky nebo plavání udělají své. (Sporty, které fungují lépe než běhání) A ještě jedna vychytávka: noste kompresky. Stahovací punčochy nebo podkolenky dovedou mírně, ale po delší dobu regulovat krevní tlak alespoň v nohách, což pomůže celému tělu.
Co jíst proti nízkému tlaku
- Sůl - ze všech stran se sice apeluje na snižování konzumace soli, ale pro nízkotlaké platí opak. V akutních případech může pomoct sklenka vody s půl lžičkou soli a šťávou z půlky citronu.
- Vitaminy C a B12 - zvyšte přísun céčka (nejlépe samozřejmě přírodními cestami prostřednictvím ovoce a zeleniny) a také vitaminu B12. Jeho nedostatek způsobuje anémii, která může být příčinou nízkého krevního tlaku.
- Česnek - je dobře dostupný a účinný: zkuste alespoň na omezenou dobu přidat do stravy více čerstvého česneku a pozorujte, co se bude s vaším tělem dít.
- Čaj - klasickým lidovým „lékem“ je káva a sklenka červeného vína. Obojí je trochu diskutabilní. Kofein v kávě tlak samozřejmě zvýší, ovšem jen na několik hodin a následný návrat může být ještě horší. S vínem opatrně, ať už kvůli řízení auta, nebo možné závislosti. Spolehlivější je pravidelné popíjení malých doušků černého nebo zeleného čaje louhovaného maximálně dvě minuty.
- Rozinky a mandle - ájurvédským receptem na nízký tlak je pojídání hrsti rozinek naložených přes noc ve vodě. Jezte je ráno na lačný žaludek a zapijte vodou, ve které se louhovaly. Podobně fungují namočené a rozemleté mandle. Tady postačí pít pravidelně mandlový nápoj (někdy zvaný mléko).
- Lékořice a rozmarýn - tyto přírodní prostředky tlak zvyšují, ovšem aby byl poznat efekt, je třeba je konzumovat ve větším množství, což může být vcelku obtížné.

Pokud neholdujete kávě, pak rozhodně sáhněte po zeleném čaji Foto: grafvision, Shutterstock.com
Nízký tlak není žádná zákeřná nemoc, i když dovede občas trochu potrápit. Zkuste zavést alespoň některé ze zmíněných rad do života a určitě se budete cítit lépe.