Článek
Topná sezona již úspěšně začala, v místnostech ale klesá vzdušná vlhkost, kterou je potřeba nějak doplňovat. Ideální vlhkost vzduchu by měla být kolem 50 procent, při vyšší se množí roztoči a plísně, nižší vyvolává řadu zdravotních potíží.
Rychlá pomoc
Jestli potřebujete okamžitě zvýšit vlhkost vzduchu, pomůže levný trik – použijte libovolnou misku, kterou doma najdete, naplňte ji vodou a kápněte do ní trochu citronové nebo pomerančové šťávy. Misku postavte na radiátor. Ještě snadnější je namočit froté ručník či prostěradlo a přehodit přes topení. I vařením, praním nebo sušením prádla zvlhčíte vzduch.
Ale aby vlhkost opravdu účinně vzrostla, je potřeba vzduch obohatit o několik litrů vody. Tady pomůže jenom výkonný zvlhčovač.
Elegantní odpařovače
Pokud máte v místnosti jen mírný nedostatek vlhkého vzduchu, pomůže aromalampa nebo radiátorový odpařovač. Aromalampa je zároveň efektním bytovým doplňkem, jedná se o nádobku na vodu, do které se přidá několik kapek vonné esence a pod ní zapálí čajová svíčka. Voda se odpařuje a vzduch osvěží a provoní. O něco účinnější jsou radiátorové odpařovače. Pojmou větší množství vody, ovšem dbejte na to, abyste vodu pravidelně měnili, protože se zde velmi rychle množí bakterie.
Elektrický difuzér
Máte rádi aromalampy, ale přijdou vám málo efektivní? Potom se nabízí elegantní řešení – elektrické difuzéry rozptylující vůni na principu rozprašování parfémované páry. Stačí naplnit nádobku vodou, do které nakapete pár kapek parfémovaného oleje. Technologie na bázi ultrazvuku vytvoří tak rychlé vibrace, že voda smíchaná s parfémem vychází z přístroje v podobě jemné voňavé páry. Přístroj zároveň funguje jako klasický zvlhčovač, jen výkon je nižší.
Účinné zvhlčovače
Efektivní řešení nabízejí zvlhčovače elektrické. Při výběru se řiďte dvěma kritérii – výkonem a způsobem zvlhčování. Prvně jmenované udává, kolik vlhkosti přístroj dokáže vyprodukovat a pro jak velkou místnost je určený. Na našem trhu se nabízí tři základní typy zvlhčovačů:
- S teplou párou – vodní pára se v ochlazovací komoře mísí se vzduchem a je vypouštěna z přístroje. Tento typ účinně ničí bakterie, ale zvyšuje teplotu v místnosti. Nevýhodou je spotřeba energie.
- Se studenou párou – nasátý vzduch se smíchá s vodní párou, a teprve poté vychází z přístroje. Tento typ neohřívá místnost, je tichý a energeticky úsporný.
- Ultrazvukový– vytváří jemnou mlhu, mikrokapičky jsou rozptylovány do vzduchu. Vyznačují se nízkou spotřebou energie a malou hlučností. Je ale potřeba pravidelně vyměňovat filtr, přístroj neničí dokonale bakterie.
Jednoduchá pravidla
Používání přístrojů se řídí několika pravidly – pokud je zvlhčovač v chodu, nevětrejte. Používá se jen v uzavřené místnosti. Vybírejte vhodné místo na zemi, ideálně stranou průvanu. Během provozu kontrolujte vlhkost v místnosti, abyste jí parou nepřesytili. A konečně, dbejte na hygienu, vodu, kterou nespotřebujete, v přístroji neskladujte. Vyhnete se množení bakterií.
A pamatujte – zvlhčovač není čistička vzduchu!
Pro čistý a bezprašný vzduch v domácnosti potřebujete i kvalitní pomocníky. Podívejte se na test vysavačů, které neodstraní z bytu prach. Motiv vody přináší do bytu vždy osvěžení, tyhle bytové dekorace vás budou bavit!
Máte nějakou vaši osvědčenou domácí radu, jak osvěžit klima v bytě? Podělte se s námi o ni!