Článek
V obou případech pomůže především výběr a použití vhodných barev, instalace svítidel či vhodná volba a umístění nábytku.
Když je strop příliš vysoký
Nejjednodušší je začít s výmalbou, přičemž se jeví výhodné barevně odlišit strop od stěn. Jeden trik se spoléhá na kontrast: například stěny béžové, strop hnědý. Čím tmavší bude strop, tím více evokuje dojem, že je blíže k podlaze. Nebo strop vymalujte tak, že barvu protáhnete na stěny, o pár centimetrů. Totéž platí v případě tapet, které by neměly končit ve spojnici zeď – strop, ale níže. Do vysokých prostor můžete klidně volit i tmavší podlahu s výraznější kresbou, místnost to „unese“.
Světelné hrátky
Ošalte prostor i sebe s pomocí světel. „Například nástěnná svítidla či světelné lišty umístěte zhruba půl metru až metr pod strop. Měla by mířit na stěnu nebo směrem k podlaze a vytvářet nepřímé osvětlení. Výsledek evokuje dojem snížení reálné výšky. Dobře funguje ale i to, když dáte přednost dominantním závěsným svítidlům,“ upozorňuje architektka Miroslava Karasová ze studia MK arch. Člověk si pak všímá jejich tvaru a už tolik nevnímá, že kdesi nad lustrem má vysoký strop.
Přitahování pozornosti
Pohrajte si s nábytkem. Pracujte s různými tvary, kombinujte svislé linie s vodorovnými, vsaďte na spojení více typů dvířek, mnohdy postačí i mix barev. Jednu stěnu můžete věnovat například poličkám, které poskládáte do tvaru trojúhelníku, šestiúhelníku, kosočtverce… Zásadní je přitáhnout pozornost na jiné plochy než strop.
Dobře funguje také rozčlenění místnosti na více zón, například s pomocí japonských stěn. „Jejich instalací lze místnost rozdělit podle toho, jak chcete, a tím dosáhnout optického zmenšení,“ uvádí Jan Žižlavský ze společnosti Isotra.
Když je strop nízký
Nižší stropy se dnes řeší mnohem častěji. „U novostaveb je daná minimální světlá výška v bytech a rodinných domech, jde o 250 až 260 cm, ale i tak se stává, že nakonec bude reálně nižší. Třeba proto, že majitelé jsou vlastně donuceni stropy snížit kvůli viditelnému vedení instalací,“ upozorňuje Miroslava Karasová.
Opět pomůže váleček či štětka a barva. V tomto případě je vhodné barvu stěn prodloužit na část stropu, po lemech jeho obvodu opět o pár centimetrů, přičemž výmalba stropu má být světlejší. Kdo chce jednu barvu, měl by volit co nejsvětlejší odstín. Určitě nepoužívejte fabiony a podobné dělící prvky. Při instalaci závěsů a záclon se vyplatí jejich umístění na strop (nikoli do stěny nad okno). Měly by dosahovat téměř až k podlaze a lišty či kolejničky vybírejte v barvě stropu, aby s ním splynuly.
Svítidla, zrcadla, dveře
U osvětlení je lepší dát přednost těm, která lze zapustit nebo přisadit. Zajímavý efekt slibuje také nepřímé osvětlení, kde proud světla míří na strop, prostor vypadá větší a strop se opticky vzdaluje od podlahy. Použijte také zrcadla, třeba i jen úzký pás; opět opticky zvyšujete místnost, a navíc ji zesvětlujete, což je žádoucí.
Skleněnou výplň můžou mít rovněž interiérové dveře, dobře funguje také bílý lesk. Teoreticky by bylo nejlepší pořídit si dveře až do stropu, optimálně bezfalcové, ale to už předpokládá větší stavební zásah. Stejně jako vytvoření dveřního světlíku.
Další možnosti
U nábytku mějte na mysli opak výše uvedeného, tedy hladké plochy a co nejmenší členitost. Fungují rovněž drobnosti typu raději troje užší dvířka u skříně, než dvoje širší. „V koupelně se nebojte použít obklad od podlahy až po strop, který skutečně vytvoří úžasný efekt i v opravdu malé místnosti,“ připomíná Miroslava Karasová. U dekorací jako obrazy či vázy se držte doporučení: použijte jich méně, dejte přednost větším formátům ideálně vertikálních tvarů (užší a vyšší). Důležité je zbytečně netříštit prostor.
A který trik se nejvíce osvědčil vám?