Článek
Máte vlasy od přírody nebo od barvení sušší, poškozené, kudrnaté nebo jemné? Věnujte následujícím tipům zvýšenou pozornost. Právě tyto typy vlasů jsou náchylnější k poškození, které jim hrozí kvůli mrazivému počasí, nošení bund a čepicí, a zcela určitě jim nesvědčí teplotní přechody. Jak vlasy uchránit, aby byly pořád v kondici, lesklé a neelektrizovaly?
Doplňte proteiny
Ne, nezabloudili jste do článku o zdravém životním stylu a budování svalů. Jednoduše i vlasy potřebují někdy doplnit bílkoviny. Je to proto, že vlas je tvořen z velké části bílkovinou zvanou keratin. Tu potřebují doplnit hlavně vlasy barvené, melírované a poškozené. Pořiďte si proto šampon, který přímo přetéká proteiny, ten slibuje pořádnou hydrataci. Ta se totiž v mrazech a přetopených místnostech se suchým vzduchem bude hodit.
Studená voda
Na pleti cítíte hned, pokud je vysušená vlivem mrazu a studeného větru. Vlasy to jen tak neřeknou, ale prvním indikátorem je, že začnou elektrizovat. Tak poznáte, že jim chybí hlavně hydratace. Vysušovat je může v zimě i nadměrné mytí a horká voda.
„Osvědčeným trikem je oplachování chladnější vodou. Horká voda totiž z vlasů kromě nečistot odvádí také jejich přirozenou vlhkost, což ve finále může vést k lámání a nadměrnému vysoušení,” vysvětluje kosmetická expertka a poradkyně Zuzana Gavendová ze společnosti Amway.
Oleje, vitaminy a konečky
Bezpodmínečně zařaďte do péče olejová séra. Vyživí konečky a uhladí poletující, zelektrizované vlasy. Naneste kapku nebo dvě do dlaní a vetřete do vlhkých vlasů, spíše na konečky. Můžete přípravek použít i do suchých vlasů během dne, díky tomu je pěkně uhladíte a budou lesklejší.
Také se snažte doplňovat vitaminy, ocení to jak vaše imunita, tak i vlasy. „Je vhodné si v zimě nechat zkontrolovat lékařem hladinu vitaminů, většinou chybí B a D a u žen často i železo, což u kvality vlasů také hraje roli,“ říká kadeřník Daniel Pašek ze salonu The Trim a ambasador značky Dyson. „V neposlední řadě myslete na pravidelné stříhání konečků, protože když se teď v zimě nosí různé kabáty, konečky se o drsnější textily a oděvy jakoby ohoblují,“ shrnuje kadeřník.
Foukejte, ale opatrně
Neškoďte vlasům kvůli tomu, že chodíte spát s mokrou hlavou: „Vždycky je třeba před spaním umyté vlasy vysušit, ideálně do nich dát nějakou výživu. Klidně masku na noc, která se ráno opláchne, anebo už zmiňované olejíčky,“ doporučuje kadeřník Daniel Pašek.
Vysoušení vlasů po umytí je jednoduše nutnost. Budou vypadat mnohem lépe, a také to prospívá vlasové pokožce, která se nebude tolik mastit, a předejdete i vzniku lupů. Nepřehánějte to s vysokou teplotou, střídejte horký a studený vzduch a nebo si vezměte k ruce difuzér a foukejte na nižší teplotu. Navíc studený vzduch na závěr uzavře kutikulu vlasu, a tím pádem je uhlazený a také lesklejší – o to víc, když vlasy vyfoukáte přes kulatý kartáč.