Všechny víte, co to je, ale radši byste nevěděly: strie. Jak proti nim bojovat a co na ně platí? Zeptali jsme se dermatoložek, kosmetiček i fitness trenérek.
Článek
Strie jsou strašákem všech žen. Je čas se jim postavit čelem, poznat svého nepřítele i jeho slabiny. S radami našich odbornic ho můžete zasáhnout na těch správných místech.
Strie – co jsou zač a proč vznikají?
Strie jsou drobné jizvičky objevující se na pokožce v oblastech boků, břicha, hýždí a stehen či prsou. Zpočátku jsou červené až fialové, časem však zesvětlí. Vznikají popraskáním elastických vláken těsně pod povrchem kůže. Strie se vyskytují 2,5x častěji u žen než u mužů.
„Za striemi stojí dvě příčiny,“ vysvětluje MUDr. Yvonne Bergerová z BcD clinic. „Za prvé je to mechanické napětí vznikající v důsledku trvalého napínání pokožky při rychlém růstu nebo přibývání na váze. Druhou příčinou jsou náhlé a výrazné hormonální změny. Zvýšená hladina steroidních hormonů omezuje produkci kolagenu a elastinu, a dochází tak ke snížení pružnosti pojivové tkáně.“ To je také důvodem, proč se strie často objevují u dívek i chlapců při rychlém růstu v období dospívání.
Někteří jedinci mají větší sklony k tvorbě strií, je to z několika důvodů, mezi nejdůležitější patří:
Dědičnost
Hormonální změny (puberta, těhotenství, laktace, menopauza a podobně) nebo užívání některých hormonálních léků a preparátů (anabolické steroidy, kortikoidy)
Těhotenství. U gravidních žen záleží na mnoha faktorech. Jde především o množství a tempo nárůstu hmotnosti, o rozložení hmotnosti, o velikosti plodu.
Obezita. Špatné stravovací návyky.
Prevence aneb Jak se jim vyhnout
Úplně se zbavit strií není možné. Kůže je poškozena trvale a nenávratně. Jarka Becková, zdravotní sestra, kosmetička a majitelka kosmetického salonu v jedné osobě, nám vyjmenovala zásady prevence vzniku strií i co dělat, když se strie na pokožce už objevily: „Jde zejména o dostatečný přísun tekutin, správnou životosprávu, promazávání ohrožených partií těla, prokrvující masáže, pomalé přibývání na váze, ideálně však udržování váhy na stejné úrovni dlouhodobě a pozvolné posilování postižených partií."
Jsou tam! Co dělat?
Pokud už strie vznikly, lze jejich projevy zmírnit masážemi (jsou spíše nástrojem k efektnímu a rychlému vstřebání účinných látek do pokožky a prokrvení), zábaly, které pokožku intenzivně vyživují, hydratují a podporují tvorbu kolagenu, a tím zvyšují její pružnost, mazáním speciálními krémy a oleji a zdravou, vyváženou stravou, dostatečným pitným režimem a pravidelným pohybem.
Strie v těhotenství
Těhotenské strie se objevují přibližně u 70 procent těhotných žen. Lékaři radí, aby si těhotné ženy hlídaly vyváženou zdravou stravu. Každé kilo navíc klade na kůži větší nároky, a zvyšuje tak riziko vzniku strií. Dermatologové doporučují aplikovat co nejdříve denně tělový olej, pravidelnost je zcela zásadní. Podle zkušeností porodních asistentek jsou důležité i pravidelné masáže – prokrví pokožku a stimulují krevní oběh.
Našli jsme produkty, které vám v boji se striemi mohou pomoci...
Oleje
Krémy
Patříte k těm, které strie trápí? A jak proti nim bojujete?