Článek
Ponuré počasí a brzká stmívání mají často za následek neustálou únavu, přejídání a nechuť k pohybu. To se může brzy projevit nejen na vaší kondici, ale i tělesném a psychickém zdraví. Ptali jsme se odborníků, jak se tomu ubránit.
Jezte správně
Abyste se cítili plní energie a fit, je třeba o jídle přemýšlet. Neměli byste ho vnímat jen jako prostředek k uspokojení prázdného žaludku a sníst cokoli. V každé roční době se pro správné fungování lidského těla hodí trochu jiný typ stravy. Pokud se cítíte vyčerpáni, možná jen nejíte správně. Zaměřte se na sezonní potraviny, jako jsou jablka, hrušky a švestky, dýně, cuketa či patizon, ze kterých si můžete udělat třeba i polévku, a také na suroviny, které vás zahřejí.
„Svým klientům v chladných měsících doporučuji zvýšit konzumaci koření, které je tzv. termogenní, podporuje trávení a urychluje metabolismus. Mezi takové patří zázvor, pepř, skořice, rozmarýn, chilli, fenykl, hřebíček, kari, paprika či indická směs masala,“ uvádí Hana Borkovcová, výživová poradkyně programu Cambridge Weight Plan.
Pitný režim nejen v létě
Důležitý je správný pitný režim, který spousta lidí na podzim opomíjí. Kvůli chladu máte možná pocit, že káva a černý čaj bude nejlepší možný způsob, jak doplnit tekutiny a zároveň se zahřát. Je ale třeba si uvědomit, že kofein v těchto nápojích obsažený, má naopak močopudné a dehydratační účinky. Jste-li dehydratovaní, budete unavení, pravděpodobně vás rozbolí hlava, změní se vám tlak, můžete být zmatení a podráždění, a možná dokonce přiberete. Proto i v těchto a zimních měsících dbejte na dostatek čisté vody, případně bylinných čajů.
„Ke správnému fungování těla stačí dva a půl litru vody denně. Dostatečné zavodňování organismu slouží zároveň jako prevence zadržování tuků i vody. Pokud tedy trpíte zavodněným organismem, rozhodně neplatí, že byste měli pít o to méně,“ radí prof. MUDr. Vladimír Teplan, DrSc. z nefrologie.
Choďte na vzduch
Přestože nemáte na fitko nebo ranní běh ani pomyšlení, zkuste s pohybem pokračovat i na podzim. Když se přesvědčíte alespoň k malému pohybu, bude vám lépe fyzicky i psychicky. Tím spíš, pokud jste jinak během roku aktivní. Není ale třeba se dřít hodiny v posilovně. Vašemu zdraví prospěje už i 30 minut chůze denně. „Můžete si udělat třeba procházku cestou z práce, nebo místo výtahu chodit po schodech. Je důležité udržovat v dobrém stavu psychiku, k čemuž vám může pomoci také jóga,“ radí výživová poradkyně Věra Burešová z Naturhouse.
Přírodní doping
Pokud přece jen cítíte, že se potřebujete na podzim něčím nakopnout, vyzkoušejte některý z těchto produktů. Jsou na přírodní bázi a doplní vám vitaminy a minerály, které jsou při oslabené imunitě obzvlášť třeba: „Doplňky stravy dodají organismu látky, které má dostat z běžné stravy, ale mnohdy je ve správném množství nepřijímá,“ potvrzuje Martin Kuděla, produktový manažer společnosti Berlin Chemie.
1. Energie v prášku a tabletkách
2. Proti únavě čaj i železo
3. Imunita v ampulích
A jak se podzimní únavě bráníte vy? Pomoct by vám mohly i tyto nevšední wellness procedury!