Článek
Ovoce a zelenina, ať je jakkoli bio či farmářská, vždy nějaké množství dusičnanů obsahuje. „Dusík a jeho sloučeniny jsou všude kolem nás, především ve vzduchu, ale i ve vodě a půdě. Obsah dusíku v povrchové vrstvě minerální půdy kolísá mezi 0,1 až 0,15 procenta, což v praxi znamená, že na jednom hektaru je v ornici několik tun dusíku, stejně jako v hlubších vrstvách. Z ní se pak dostává do toho, co v půdě roste. Platí, že nejvíc dusičnanů obsahují ty druhy a části, které rostou celé v půdě či její blízkosti,“ říká agrární analytik Petr Havel.
Jak dusičnany škodí
V organismu se dusičnany rozkládají na dusitany a mohou se měnit na rakovinotvorné nitrosaminy. Mohou se rozložit i na oxidy dusíku, které se vážou na hemoglobin a způsobují omezený přenos kyslíku v krvi, což může v případě kojenců způsobit i smrt. Mluví se o souvislosti mezi vysokými dávkami dusičnanů a Alzheimerovou chorobou, rakovinou střev a konečníku… To vše platí při vysokých koncentracích, tedy při stálé a intenzivní konzumaci. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje maximální denní příjem 3,7 mg dusičnanů na kilogram tělesné hmotnosti pro dospělé osoby, u dětí do roka věku je norma 30 mg a u starších 50 mg za den.
Neznamená to ale, že byste měli zeleninu přestat jíst – obsah dusičnanů v ní kompenzují prospěšné látky, především vitaminy. Objevují se i názory, že dusičnany a dusitany mohou mít pozitivní vliv na snížení krevního tlaku, a dokonce na prevenci infarktu či aterosklerózy. Do jaké míry to je pravda, to teprve prokážou výzkumy.
Nejsilnější zdroje
Je zásadní říct, že největší dávku dusičnanů dostanete z vody. Dále z nakládaných mas, tvrdých sýrů či konzerv, pokud se při jejich výrobě používají dusičnany a dusitany jako aditiva, zaručující pěknou barvu či delší trvanlivost – jde například o dusitan draselný (E249), dusitan sodný (E250), dusičnan sodný (E251). A teprve na dalším místě je konzumace zeleniny a ovoce.
Kolik dusičnanů v zelenině či ovoci je, to záleží nejen na jejich obsahu v půdě a způsobu hnojení, ale třeba i na světelných podmínkách. Čím je světla méně, tím víc dusičnanů – proto byste měli být opatrní na množství hlavně listové zeleniny, tzv. rychlené, která se objeví na trhu hned po zimě, kdy je světla nedostatek.
Nejvíc dusičnanů je obecně v listové zelenině, ředkvičkách, cuketě, špenátu, hlávkovém salátu, kapustě, květáku a zelí. „Důležité je také vědět, že obsah dusičnanů není stejný ve všech částech zeleniny, v hutnějších částech, tedy například v košťálech, je jich více,“ upozorňuje Petr Havel.
Kolik dusičnanů jsme objevili
Právě to, zda se liší obsah dusičnanů v různých částech zeleniny či ovoce, jsme se snažili zjistit. Využili jsme přístroj Greentest Eco značky Anmez, který je kalibrován dle doporučených limitů WHO. Jak výrobce uvádí, přesnost měření má v závislosti na měřeném vzorku odchylku 10 až 24 procent. Funguje jednoduše: sonda se zapíchne do zkoumaného kusu a za pár sekund vyhodnotí obsah dusičnanů. Podobně funguje také přístroj Ekotester Soeks. Pokud byste se chtěli dozvědět, kolik dusičnanů je ve vaší pitné vodě, tak můžete použít proužky nebo tyčinky, které se po namočení do vody obarví a prozradí vám jejich hodnotu.
Na test jsme nakoupili zeleninu a ovoce v běžných obchodních řetězcích i na farmářském trhu – zajímalo nás porovnání obsahu dusičnanů, neboť „farmářské“ je vnímáno jako zdravější… Měřili jsme hodnoty u stopky, ve středu či vnitřku a v dolní části – pokud byly výsledky všude stejné, na fotografii to neuvidíte, a když se lišily, pak jsme to zaznamenali.
Jste zvědaví, jak to dopadlo? Tak se pojďte podívat. Na snímku je vždy vidět nejen hodnota naměřená v testu, ale i množství, které udává norma – najdete ji v horní části displeje přístroje a označená je jako „úroveň“.
Jak snížit obsah dusičnanů v jídle
Jste překvapeni, kolik dusičnanů v zelenině a ovoci je? Bez podobného přístroje musíte spoléhat na to, že na trhu bude jen „nezávadné“, tedy normám odpovídající, zboží. I tak se ale vyplatí vědět pár věcí:
- Omezte příjem rychlené zeleniny, hlavně listové – a pokud ji konzumujete, zbavte se košťálů a stonků. -
- Obecně je nejvíc dusičnanů u kořene a stopky, u mrkve ve vnitřním válci. -
- Uvařením se obsah dusičnanů snižuje až o 75 % – ovšem za cenu ztráty vitaminu C. -
- Víc dusičnanů je v zelenině v zimě, méně v létě, vyšší obsah mají plodiny ze skleníků. -
A co když majitelé podobných přístrojů naměří vysoké hodnoty? „Pokud by měla zelenina či ovoce opravdu vysoké hodnoty dusičnanů – to jsou ty, které normy přesahují řádově, je možné je vrátit do prodejny, ale asi bych to jinak moc neřešil, dusičnany jsou všude kolem nás a organismus je na ně zvyklý,“ konstatuje Petr Havel. Zboží v obchodech je pod dohledem. „Ovoce a zelenina prodávaná v našich prodejnách prochází pravidelnými kontrolami na obsah dusičnanů již u pěstitelů. Stejně tak jsou pravidelně odebírány vzorky prodávaných kusů Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí a výsledky vždy dopadly dobře,“ říká tisková mluvčí Lidlu Zuzana Holá.
Jak často je zelenina a ovoce ve vašem jídelníčku? Napište nám!