Článek
Žlab, na který dosáhnete ze země, vyčistěte třeba kartáči s teleskopickou tyčí. Na jiný musíte použít žebřík. Je lepší, když do něj uvidíte, abyste se přesvědčili, že je skutečně čistý.
Odstraňte z okapu vše, co sem napadalo, a s příchodem dešťů (následně zimy a jarního tání) se vyhnete problémům v podobě zatékání do domu, mokrých stěn a stropů, plísní, nebo dokonce opadané omítky.
Mechanické pomůcky i roboti
Kdo si chce sezonní horolezecký výstup na střechu odpustit, může žlaby ochránit například zachycovačem listí, což může být jednoduchá polyetylenová mřížka, vložená do okapu.
„Práce s ním je snadná,“ říká Martin Chmelík, zástupce společnosti HPI-CZ. „Okapový zachycovač listí se po rozbalení role nechá chvíli odpočinout, aby získal svůj přirozený tvar, a poté se vloží do žlabu. Kovové úchytky se umístí na horní část okapu, ohnou se přes hranu a pevně se přitáhnou kleštěmi,“ vysvětluje.
Do okapů můžete pustit i robota. Robotický čistič udrží systém čistý a v dobré kondici a vy zároveň vyloučíte riziko úrazu pádem ze žebříku či střechy.
Nezapomeňte na odpadní rouru
Po odstranění nečistot ze žlabu zkontrolujte také vpusť a odpadní rouru. „Je-li ucpaná, zkuste ji propláchnout silným proudem vody z hadice nebo použijte klasické pero na čištění domácích odpadů. V případě neúspěchu odpojte horní kolena a postup zopakujte, na zemi již můžete na vyčištění roury nasadit třeba delší tyč a podobně,“ radí Pavel Zeman ze společnosti Český kutil a dodává: „Až systém zase spojíte, nezapomeňte na výtokový otvor umístit drátěnou mřížku. Ta nečistoty zachytí, a již rouru neucpou.“ Nezapomeňte prohlídku okapů opakovat na jaře.
Prevence je na místě
Tato preventivní opatření pomohou proti ucpávání. Protože se očekává tuhá zima, je namístě zaměřit se také na ochranu před sněhem a nainstalovat na střechu zábrany proti jeho padání.
Okapy a žlaby je možné chránit i elektricky, nainstalováním topných kabelů, které spolehlivě ochrání nejen je, ale i úžlabí i odtokové roury.
Víte, že...
Hranaté okapy zvládají větší množství vody než polokruhové? Přetéká-li vám žlab během silných dešťů a není ucpaný, nejspíš jste k typu střechy nezvolili správný systém. Musí být dostatečně velký, aby zvládl příval vody. Běžný rozměr půlkruhových žlabů je 100 milimetrů s odpadním potrubím o průměru 68 milimetrů. Při výměně systému se poraďte s odborníky nebo s výrobcem, doporučí vám řešení vhodné přesně pro váš dům.
V tomto článku Tipy a triky, jak uklidit kolem domu najdete další rady. Poradíme také Co se spadaným listím.
Jak jste si s listím v okapech poradili vy, máte osvědčené triky?