Článek
Řetízky nebo náramky můžete mít uložené v čemkoli. Někomu stačí polička, jiný si pořídí speciální šperkovnici. Přehlednost a uspořádání jsou zde hlavním požadavkem. Ale proč nevyužít barevných „cetek“ i k dekoraci? Vždyť hezky zavěšené šperky mohou ozvláštnit třeba prázdný kout v koupelně nebo ložnici. Navíc si barvu a velikost přesně přizpůsobíte vlastním potřebám.
Výroba originálního stojanu na šperky vám nezabere ani hodinu a většinu potřebných věcí najdete doma. Jen pro větvičky musíte vyrazit ven: rozhlédněte se na zahradě nebo zajděte rovnou do parku.
Že nevíte, Kam uložit náušnice a prsteny? Vyrobte si šperkovnici na míru! Tipů najdete hned několik. A kdybyste se vám přece jen nechtělo do tvoření, tak máme i pár tipů na koupi krásných krabiček nebo stojánků.
Jako základ stojanu poslouží jakákoli nepoužívaná váza s širším, těžkým dnem. Důležité je, aby její základna byla opravdu stabilní. Větve, které z ní budou vyčnívat, docela silně zatížíte, takže vratká nádoba by se mohla převrátit.
Když najdete vázu skleněnou, bude samozřejmě zajímavější si pohrát s dekorováním vnitřního prostoru. Keramickou zase můžete ozdobit zvenčí. My jsme použili skleněné Bladet a Rektagel vázy (obě Ikea, stojí shodně 99 Kč).
K vyšší stabilitě stojanu dopomůže dekorativní výplň. Pokud chcete ušetřit, nasbírejte zajímavé kameny, oblázky nebo třeba kačírek. Službu udělá i obyčejný písek nebo sůl, ale pokud chcete stojan sladit s okolím, zvolte barevný dekorační písek (koupíte v hobbymarketu nebo v „korálkových“ e-shopech, 750 g přijde na zhruba 35 korun).
Efektní je také doplnit základní výplň něčím blýskavým. My jsme pro kontrast použili skleněné pecky. Pořídíte je také v e-shopech s korálky, někdy i v květinářství. Za 50 kusů většinou zaplatíte 50 korun. Využití zde najdou mušličky a korály přivezené z dovolené nebo třeba přírodniny podle sezony, teď třeba šišky a žaludy.
K obarvení větviček máte několik možností: možná doma najdete temperové nebo akrylové barvy. Drží dobře a nemusí se ředit. Prodávají se i samostatné tuby (ve výtvarných potřebách, cena od 22 korun). Funkční bude i jakákoli latexová barva. A kdyby se vám do interiéru více hodil metalický odlesk, pak si kupte univerzální stříbrný sprej (v hobbymarketech přijde zhruba na 100 korun). Odstín opět volte podle interiéru.
K zavěšení šperků budou sloužit větvičky – připravte si tři až pět kusů. Vyberte ty o síle zhruba jednoho centimetru, které mají co nejvíce odnoží. Zbavte je listí a ostříhejte všechny výhonky asi na tři prsty od větvení. Vzniklé tyčky by měly připomínat starobylou kvedlačku. Kůru můžete na dřevě nechat, bude ve výsledku dělat zajímavý dekor.
Jednotlivé větvičky pečlivě nabarvěte ze všech stran. Tempera ani akryl nestékají, dobře drží i na hrbolaté kůře. Loupající se kůru však raději strhněte, mohla by později opadávat. Nechte nátěr dobře zaschnout.
Na základní barvu (dobře zaschlou) můžete aplikovat metalický nástřik. Se sprejem se vám bude pracovat trošku hůře, ale pomůže třeba krabice od pizzy. Dvě otevřené sesadíte k sobě víky a vzniklý roh poskytne prostor pro sprejování, aniž by barva byla všude kolem. Podobně vypomůže i obyčejná krabice od bot.
Nádobu naplňte dekorací, kterou jste si vybrali. Barevné písky můžete po vrstvách kombinovat.
Pak zapíchejte větvičky ze všech stran co nejhlouběji, aby měly řádnou oporu. V tomto okamžiku tvoříte výsledný tvar stojanu. Někdy se při zavěšení těžkých šperků může některá z větviček posunout, ale čím lépe budou „zasazeny“ do základu, tím lépe.
Můžete se pustit do věšení šperků. Na jedné odnoži můžete mít i vícero šperků, chce to ale „oddělovač". Tím může být gumička nebo stužka omotaná kolem konce větvičky.
A na světě je parádní stojánek na šperky, přesně podle vašich představ.