Článek
Nechceme tvrdit, že se nedá cvičit jen tak, bez ničeho. To by nebyla pravda. Důkazem, že to jde v pohodě, může být třeba těchhle 7 klíčových cviků pro krásnou postavu.
Ovšem pokud cvičíte doma pravidelně, určitě neprohloupíte, když si pár speciálních pomůcek pořídíte. Všechny z našeho výběru mají společné následující vlastnosti: jsou velmi dobře skladné, poměrně levné, dá se s nimi vymyslet a inovovat spoustu cviků a obecně celý váš trénink velmi zefektivní.
Tohle je náš výběr!
Gumové pásy
Lépe známé pod pojmem thera band, což je však obchodní značka jednoho z výrobců. Pásy bývají vyrobeny z přírodního latexu a široké jsou zhruba od 5 do 15 cm. Různí se barvami, které označují stupeň jejich tuhosti.
Význam barevného označení opět závisí na výrobci, zpravidla však platí, že žlutá a další jasné barvy jsou určené pro lehčí rehabilitační cvičení a pro začátečníky. Červená bývá takový střed, modrá, zelená pro pokročilé a speciální barvy jako černá či zlata bývají extra tuhé.
Jak cvičit?„Můžete je využít na cvičení mobility, strečink nebo na izolovaná posilovací cvičení. Mají uplatnění i v rehabilitaci. Velkou výhodou při cvičení s gumou je, že udržuje konstantní svalové napětí, tudíž svaly jsou nuceny pracovat v každé fázi pohybu,“ komentuje trenérka Radka Vandasová z wellness centra Fittop.
Inspirovat se můžete našimi jednoduchými cviky s gumou pro pevnější břicho, hýždě i paže.

Díky gumovým pásům svaly pracují v každé fázi pohybuFoto: profimedia
Švihadlo
Tuhle jednoduchou cvičební pomůcku vám asi moc představovat nemusíme, nejspíš ji budete znát minimálně z hodin tělocviku. Přes svou jednoduchost je ale stále jedním z nejlepších doplňků na aerobní i kondiční cvičení, stejně tak na účinné posílení hýždí, boků, stehen i lýtek.
Pořídit si můžete jak nejobyčejnější lankové nebo textilní švihadlo, tak speciální modely s nastavitelnou délkou doplněné o počítadlo a vyrobené tak, aby se s nimi dalo pohybovat co nejrychleji.
Jak cvičit?Při skákání je dobré střídat intenzitu a rychlost. Při aerobním tréninku, například na rozehřání před posilováním, je lepší skákat rychle a jen nízko. Pokud chcete nohy posílit, zařaďte vyšší výskoky.
Kettlebell
Cvičení se železnou koulí, jak se u nás kettlebellu zjednodušeně říká, se stává doslova hitem. Jedná se o jakousi alternativu klasických činek. Koule je odlitá ze železa, má jeden větší úchop a zespodu je zploštělá, aby se dala dobře položit. Seženete ji v mnoha hmotnostech – zhruba od 4 do 48 kg.

Kettlebell se vyrábí i v nižších hmotnostech, tudíž s ním bez problému mohou cvičit také ženyFoto: profimedia
„Cvičení s kettlebellem je skvělé v tom, že na rozdíl od posilování s klasickými činkami, kde probíhá pohyb především nahoru a dolů, umožňuje více rozmanitějších pohybů, jež jsou mnohem bližší těm reálným. Navíc cvičení s kettlebellem vás donutí zapojovat vnitřní stabilizační systém a další svalové skupiny, které byste při klasickém cvičení těžko zapojovali,“ říká Vit Schlesinger, odborník na stravu a motivaci vrcholových sportovců.
Jak cvičit? Zkuste kettlebell použít jako závaží pro zefektivnění klasických dřepů. Dále jako cvik na posílení paží můžete kettlebell vždy položit na zem a pak zvednout nad hlavu nebo si ho v upažení předávat z ruky do ruky.
S jakými dalšími pomůckami můžete cvičit doma?
- Overball– Gumový míček s průměrem zhruba 25 cm se dá využít při posilování celého těla. Velmi často se s ním setkáte při cvičení pilates.
- Jednoruční činky– Klasické činky jsou výbornou pomůckou nejen na posílení horní části těla. Dají se ale využít i jako zátěž při cvicích, jako jsou výpady, dřepy a podobně.
- Závěsné popruhy TRX– Jedná se o v současnosti velmi oblíbenou multifunkční pomůcku na kondiční i silový trénink. Cvičíte s vahou vlastního těla.
Jaké cvičební pomůcky máte doma?