Hlavní obsah

Šťávy z ovoce a zeleniny jsou zdravé, ale mohou i ublížit! Opatrně s nimi také při hubnutí

Foto: Photoroyalty, Shutterstock.com

Sklenička freshe je zdravá, ale jen do jisté míryFoto: Photoroyalty, Shutterstock.com

Vymačkáváte třikrát denně čerstvé šťávy z ovoce a zeleniny v domnění, že pro své zdraví děláte dobře? Ale ono to tak být nemusí! Ublížit můžete nejen svému žaludku, ale i postavě!

Článek

Kolikrát jste už slyšeli, že pokud chcete zhubnout a být zdraví, základem je dostatek vitaminů z ovoce? Nejednou určitě… A jak si je nejlépe dopřát? Formou lahodného nápoje zvaného fresh. „Ano, konzumace těchto šťáv je zdravá, protože jsou plné vitaminů,“ uvádí nutriční terapeutka Lada Nosková z Diet Plan a dodává, že na rozdíl od zakoupených džusů v tetrapaku jsou freshe „super čerstvé“, bez pasterizace, konzervantů a díky okamžité spotřebě u nich nedochází k významným ztrátám antioxidantů, zejména vitaminu C, který je velmi citlivý na oxidační proces. Ale mají i svá rizika!

Nejdřív hůř, pak lépe

Co by vás však mohlo překvapit, je skutečnost, že při každodenním pravidelném pití ovocných šťáv se tělo začne čistit - detoxikovat. „Při tomto očistném procesu je běžné, že může docházet k různým stavům zhoršení zdraví, vzniku vyrážek, slabosti a pocitu menší vitality,“ uvádí výživový specialista Martin Škába a radí vydržet. „Po čase to přejde a vaše tělo bude naopak překypovat svěžestí a zdravím,“ dodává.

Pití, nebo jídlo?

Zpozornět byste měli také v případě, že chcete fresh brát jako svačinku či jím zkrátka zahnat hlad. „Obsahuje jednoduché, takzvané rychlé cukry,“ upozorňuje Lada Nosková a vysvětluje dále: „Tedy ty, které vám rychle dodají energii, ale také vám po nich rychle stoupne a následně klesne hladina cukru v krvi a dostanete brzy hlad.“

Podle ní má obecně ovoce střední až nižší glykemický index díky vláknině ze slupek – ale o ty při freshování přijdete. „Z tohoto pohledu je výhodnější zvolit čerstvě připravené smoothie – jde o rozmixované ovoce s troškou vody, jogurtu, včetně slupek, takže po něm nebudete mít hlad tak jako po čisté šťávě,“ vysvětluje odbornice.

Foto: New Africa, Shutterstock.com

Ovocné šťávy jsou chutné, ale nehodí se ke každodenní konzumaci Foto: New Africa, Shutterstock.com

Opatrně při hubnutí

Pokud se snažíte shodit nějaká kila, dejte si na každodenní konzumaci freshů pozor. „Nezanedbatelným problémem je nepochybně cukr – ten přirozený z ovoce,“ uvádí Lada Nosková a přidává příklad pro srovnání: 1 kostka cukru váží 4,5 g. Průměrný fresh má okolo 10–12 g cukrů / 100 ml – podle zralosti (sladkosti) daného ovoce. Takže 100 ml freshe má asi 2 až 3 kostky cukru / 220 kJ / 100 ml, v půl litru pak 1100 kJ! „To už pak musíte započítat ne do pitného režimu, ale mezi jídla,“ upozorňuje.

Pokud chcete i při redukci váhy pít fresh, odbornice radí zvolit zeleninové (fresh z mrkve má 153 kJ / 100 ml – 7 g sacharidů), popřípadě ovocno-zeleninové kombinace a v omezeném množství (2 dcl denně), a ještě lépe je naředit vodou. A to pouze jako zpestření pitného režimu, ne jako hlavní zdroj tekutin.

Podtrženo, sečteno

Zkrátka čerstvé šťávy rozhodně mají spoustu kladů a pít je má svůj význam, jen to s pravidelností a množstvím berte s mírou. Pokud neprovádíte detoxikaci těla, kdy se pije až litr šťáv za den, ale jen chcete vylepšit své zdraví, stačí vám maximálně tři decilitry týdně. Kromě výše uvedených důvodů se odborníci totiž shodují v tom, že u některých lidí můžou koncentrované šťávy nalačno velmi podráždit žaludek. A také poškozovat zubní sklovinu.

Načítám