Článek
Možná jste staromilci a máte rádi stejné věci, možná jen nestojíte o vestavný spotřebič, byť se zdá, že pomalu válcují ty volně stojící. Ať si válcují, vy si přece můžete vybrat!
Rychlá navigace
Sporáky zpravidla dělíme podle jejich šířky 50, 60 a 90 centimetrů. Padesátka a šedesátka jsou běžný standard, devadesátka se objevuje méně často, ale i tento maxi sporák si můžete vybrat z více značek.
Další dělení je podle typu zdroje. „Rozlišujeme sporáky celoplynové – varná deska i trouba jsou plynové, kombinované – plynová varná deska, elektrická trouba, celoelektrické – varná deska i trouba jsou elektrické. Poslední zmiňované se člení podle provedení varné desky, nově je sklokeramická, případně indukční – ty se však vyrábějí méně, kvůli vyšší ceně,“ vysvětluje Martina Křižáková ze společnosti Indesit Company.
Starý kontra nový: v čem se liší?
Je to vidět na první pohled, už se neprodávají jen bílé sporáky, ale také v nerezovém provedení, s kombinací se zrcadlovým sklem dvířek nebo i barevné, byť ty v menší míře.
A druhý pohled? Elektrické varné desky sporáků přešly od dříve používaných litinových plotýnek (přestože jsou ještě stále na trhu) k modernějším sklokeramickým verzím.
Plynové varné desky jsou zase nově vybavené automatickým zapalováním přímo v knoflíku, kdy jeho stlačením a otočením zapálíte hořák bez použití sirek nebo jiného otevřeného ohně, případně automatickým zapalováním, kdy jednou rukou ovládáte tlačítko zážehu a druhou knoflík s plynem. Samozřejmostí pak je bezpečnostní pojistka; jakmile plamen zhasne, ihned se uzavře přívod plynu. Další novinkou jsou i samotné hořáky, kromě tradičních existují takzvané úsporné nebo extra silné.
Není trouba jako trouba
Rovněž se rozšířily možnosti elektrických trub, ať už jde o jejich programy nebo vybavení. Kromě tradičního ohřevu zdola, shora či kombinovaně můžete mít i nejrůznější grily (včetně otočného), funkci rozmrazování, na přípravu pizzy, horký vzduch na rovnoměrné pečení třeba koláčů na několika plechách najednou a podobně. Šikovná je i funkce odložený start, kdy se trouba sama aktivuje ve vámi určený čas, a následně se i sama vypne.
Z čeho jsou vyrobené?
„Sporáky bývají ze smaltovaného plechu, většinou bílého, nebo z nerezového plechu. Nerez si žádá speciální čističe, aby se nevytvářely fleky a povrch se nepoškrábal. Podpěry hrnců a vršky hořáků jsou rovněž smaltované a můžete je dát myčky,“ upozorňuje Martina Křižáková. Dvířka jsou pak částečně či zcela prosklená. Celoskleněná se lépe čistí, a navíc nabízejí i větší ochranu před popálením, protože při zapnuté troubě jsou na dotek chladnější než klasické plechové s částečným prosklením. Některé trouby nabízejí také možnost demontovat vnitřní skleněnou plochu dvířek, abyste ji pak snáz umyli.