Článek
Od deky chcete, aby vás zahřála a vypadala hezky. To první zvládne i s nějakým tím šrámem, to druhé může po letech pokulhávat. Dokud ale drží pohromadě, lze ji využít v domácnosti. A pokud byste se neinspirovali našimi tipy, vždy se lze zeptat po psích útulcích v okolí, kde většinou deky rádi využijí.
Zarážka dveří
Bouchající dveře mohou nadělat zbytečné problémy. Teď, když se pořád větrá, se tudíž může hodit velmi jednoduchá pomůcka, kterou snadno vyrobíte právě z deky. Ustřihněte z ní tři pruhy asi 20 centimetrů široké, zatočte je do ruličky a spleťte do copu. Až bude cop dost dlouhý na to, aby dosáhl od kliky ke klice přes hranu dveří, ustřihněte zbylý materiál a sešijte tak, aby byl konec volnější a dal se na kliku navléknout.
Zarážka dveří i oken způsobí, že už se nemusíte bát průvanu.
Kobereček nebo podsedák
Z rozstříhaných proužků deky můžete i něco uplést nebo uháčkovat. Deka, ideálně fleecová nebo z materiálu, který se netřepí, je dokonalým materiálem na výrobu měkkého koberečku nebo podsedáku na židli. Deku rozstříhejte na asi dvoucentimetrové proužky – nemusíte je nijak vyměřovat, stačí stříhat od oka. U kraje deku nedostřihněte do konce, ale nechte asi centimetr, otočte ji a stříhejte zase zpátky. Vznikne tak „nekonečný“ pruh, který nemusíte navazovat nebo sešívat, i když i to je možné.
Před háčkováním či pletením pruh natáhněte – zúží se a trochu stočí, což je žádoucí. Práce přibývá rychle a hladce obrace při pletení nebo jednoduchý sloupek při háčkování zvládne skoro každý.
Obal na brýle
Žádné brýle si nezaslouží, abyste je jen tak hodili do tašky, kde se mohou poškrábat. Z deky si snadno ušijete obal, který nezabere žádné místo, na rozdíl od pevných futrálů. Stačí ustřihnout asi 10 centimetrů široký a 50 centimetrů dlouhý pruh, přeložit ho tak, aby vznikla asi 20 centimetrů dlouhá kapsička a kousek zbylo na klopu, která zabrání brýlím vypadnout. Pokud chcete obal ozdobit, můžete z deky ustřihnout asi 5 cm široký proužek, který nůžkami na jedné straně nastříháte na tenké proužky, stočíte ho, aby vytvořil kytičku, kterou pak zespodu přišijte k obalu.
Povlak na polštář
Deka se rozhodně hodí na povlak na polštářek. Můžete takto povléknout i starší pelíšek vašeho psa nebo kočky. Princip je velmi jednoduchý a popíšeme vám ho právě na polštářku. Změřte si jeho velikost, přidejte na každou stranu 10 centimetrů a z deky vystřihněte dva čtverce či obdélníky. Odhadem nebo vyměřením a vyznačením krejčovskou křídou pak oněch 10 centimetrů na každém kraji nastříhejte na asi dvoucentimetrové proužky kolem celého obvodu.
Až budete mít nastříháno, položte k sobě obě části a svazujte je k sobě uzlíky z třásní. Po svázání jedné strany vložte polštář a svazujte další třásně tak, aby byly uzlíky, za chvíli bude hotovo.
Měkké drobnosti
Deka je měkký a poddajný materiál, který se hodí i na výrobu drobnějších kousků. Můžete vytvarovat srdíčko, které lze vycpat bylinkami (nebo nastříkat parfémem) a zavěsit do skříně. Poslouží vám i jako jehelníček nebo v miniprovedení i jako poutko na zip.
Velmi snadno lze vyrobit i růžičku, kterou můžete připevnit na špendlík a darovat jako brož nebo použít na ozdobu pleteného svetru či čepice. Vznikne tak, že ustřihnete asi 10 centimetrů široký a 50 centimetrů dlouhý pruh a na jedné z delších stran v něm vystříháte vlnovku – co vlnka, to lístek, takže se nebojte opravdu „zakličkovat“ nůžkami.
Pak pruh jen smotáte a na rovném konci sešijete. Lístečky pak vytvarujete, aby připomínaly živý květ.
Uklízecí rukavice
Rukavice z deky se hodí, když třeba v zimě škrábete auto (lze je vyrobit i ze starého svetru). Před námi je ale teplé období, tak vám tuhle rukavici představíme jako pomocníka při úklidu. Možná ji oceníte, až se budete potýkat s prachem v žaluziích, až budete potřebovat otřít sošku s mnoha záhyby nebo zbavit prachu vyřezávaný rám obrazu. Měkký a poddajný materiál vám všechno tohle umožní.
Jak rukavici vyrobit? Stačí na deku položit ruku, obkreslit její siluetu, vystřihnout dva stejné kusy a sešít je k sobě.