Článek
Trvalek je nepřeberná škála, rozlišujeme rostliny okrasné květem nebo listem, traviny, kapradiny, vodní a bahenní zástupce, skalničky…
Které vás potěší květy
Chcete, aby trvalky kvetly ještě na podzim? Pak si vyberte astry, chryzantémy či třapatky. Ovšem i další rostliny mají své zástupce, kteří se můžou pochlubit květy právě nyní. Sem patří i některé slunečnice, plamenky, janeby, rozchodníky rodu telephium či třeba sasanky. Možná právě sasanky máte spojené s jarem, ovšem jejich větší „kolegyně“, japonské sasanky, kvetou od srpna do října.
Druhy ozdobné listem
Působivou podívanou nabízejí i trvalky, jež mají zajímavé listy; některé z nich rovněž paří mezi kvetoucí. Například bergénie kvete na jaře, ale po celou sezonu ji zdobí kulaté listy, můžou být zelené, u některých kultivarů i jemně purpurové. Dlužichu dekorují květy v červnu a červenci, celoročně pak listy v odstínech zelené, žlutavé, hnědé, zářivě červené, dvoubarevné… Z dalších jmenujme například bohyšku, levanduli, mateřídoušku či různé traviny.
Jak na výsadbu
Jednotlivým rostlinám dopřejte podmínky, které konkrétně vyžadují. Obecně platí: před výsadbou zbavte záhon plevelů a provzdušněte ho. Potom vyhlubte jamku dvakrát větší, než je kořenový bal rostliny. Na dno nasypte trochu zahradního substrátu či uleželého kompostu, vložte rostlinu a přitlačte k ní půdu. Nakonec ji zalejte.
„Než přijde zima, můžete u trvalek lehce prokypřit povrch zeminy a přidat malou vrstvu odleženého kompostu. Tím se omezí odpařování vláhy z půdy a kompost poslouží na další sezonu jako zdroj živin,“ upřesňuje Alena Pobudová z OBI.
Péče před příchodem zimy
Do první poloviny září můžete rostlinám přilepšit draselnými nebo organickými hnojivy, jako jsou odležený kompost nebo přírodní NPK (obsahuje dusík, fosfor, draslík); zvyšují odolnost vůči mrazu. U choulostivých druhů (například třapatky, japonské sasanky) přikryjte jejich kořeny chvojím, listím, mulčovací kůrou nebo přihrňte zeminu. Některé rostliny potřebují obal v podobě netkané textilie nebo juty (hortenzie).
Trvalky v nádobách
Kdo nemá zahrádku, může si trvalkami ozdobit balkon či terasu. „Pro sezonní rostliny v nádobách, tedy i ty podzimní, je nejvhodnější hotový substrát, určený pro balkonovky. Obsahuje správný poměr rašeliny a vápníku, zabezpečí dostatečný přísun vzduchu a obvykle už bývá obohacený o základní stopové prvky a živiny na několik týdnů až měsíců dopředu,“ říká Alena Pobudová. Ale pokud chcete mít trvalky na balkoně řadu let, vysaďte je do zahradního substrátu a od jara pravidelně přihnojujte.
Choroby a škůdci
„Trvalky v nádobách trpí hlavně běžnými škůdci, jako jsou mšice nebo molice, proti nim lze zakoupit postřiky. Trvalky vysazené venku v posledních letech nejvíce ohrožují slimáci, ti dokážou zkonzumovat během krátké doby celou jejich nadzemní část a po rostlině zbude pahýl neschopný života,“ podotýká zahradní architektka Julie Reicheltová z Flory Bohemica. A dodává, že na slimáky lze použít jedovaté granule, které je po konzumaci zahubí, ale záhy se objeví noví škůdci.
Ovšem aromatičtější trvalky nebo trvalky s chloupky na stoncích a listech chutnají slimákům o něco méně (levandule, šalvěj, mateřídouška, třapatka), naopak šťavnaté hladké listy slimáci doslova vyhledávají (bohyšky). Možná i to bude hrát při vašem výběru trvalek určitou roli.
A jaké máte zkušenosti s pěstováním trvalek vy?