Článek
Rodinné domy, kterým se lidově říká šumperáky (poprvé byly k vidění v Šumperku), se u nás stavěly v 60. a 70. letech minulého století. Jeden takový se nachází na severní Moravě. Jde o dvougenerační objekt: přízemí obývají prarodiče, horní patro rodiče. Když děti dospěly a odstěhovaly se, rodiče se rozhodli svůj domov radikálně změnit.
Škatulata v praxi
„Původně bylo horní patro protkané příčkami, pokoje vypadaly jako malé krabičky, velký prostor zabírala chodba. Tak se dřív stavělo. Potřebovala jsem prostor otevřít, dostat tam více světla a přivést novou energii,“ říká designérka Vladimíra Litworová z V-L Atelieru. Proto se bouraly některé příčky, například ty, které oddělovaly chodbu, a měnila se funkce některých prostor (třeba místo jídelny je dnes pracovna pro dámu).
Jenže vybourat betonové příčky, aniž by přitom spadl strop a současně nedošlo k zatížení spodního patra, se snadno řekne. Designérka vysvětluje, že tento oříšek rozlouskli statici a projektanti. Na stropě nad vybouranými příčkami se vytvořila, lidově řečeno, brána – ocelové profily podpírají sloupky, které jsou postavené na roznášecích kovových deskách. Zatížení se tak rozprostřelo přes stávající konstrukce do základů. Brána není vidět, skrývá se pod sádrokartonem obloženým dřevěnými hranoly, a kromě praktického účelu působí jako neotřelý designový prvek.
Kámen z druhé strany zeměkoule
Majitelé hodně cestují a v zahraničí mnohdy viděli, jak se v interiérech používá kámen. A to bylo základní zadání pro interiér. „Kromě brazilské žuly jsem měla vyhlédnuté také jiné kameny, ale nebyly potřeba. Společně jsme jeli vybrat kámen do vzorkovny a majitelé se do žuly zamilovali na první pohled. Spojení černé se zlatohnědou a bílou pak barevně určilo základ pro celý interiér,“ vysvětluje Vladimíra Litworová. Kámen vážící asi půl tuny se ukotvil do betonové stěny v obýváku.
Zbytek z kamenné desky se uplatnil v koupelně pod umyvadlo, zde je také použita stěrka, která svou plasticitou a odlesky napodobuje další kámen, břidlici. Vana z litého mramoru souzní s obkládačkami imitujícími rovněž mramor. A aby toho nebylo málo, z kamene na bázi křemene je vyrobená tvrzená pracovní deska v kuchyni.
Kámen doplnilo sklo
Další výrazný materiál představuje sklo použité na mnoha osvětlovacích tělesech, zábradlí v hale, zástěně v koupelně či na drobných dekorativních prvcích. „Lustr nad konferenčním stolkem a závěsná svítidla nad jídelním stolem a barovým ostrůvkem jsou z foukaného hutního skla. Na něm jsou pěkně vidět drobné bublinky připomínající kamínky, rovněž samotný design lustru vycházel z tvaru kamene,“ ukazuje designérka.
Od podlahy ke stropu
Původní laminátovou krytinu téměř všude nahradila dřevěná třívrstvá podlaha, jen v koupelně se šlape po dlažičkách s dekorem masivu. Dýha se použila na desku jídelního stolu i obklad zmiňované brány a také část nábytku. Je třeba zmínit i obklad za kuchyňskou linkou, což je lamino imitující strukturu dřeva. Součástí rekonstrukce byla i výměna oken, topení či vedení elekroinstalací.
Vše je tu dokonale propojené, což platí také pro dekoraci stěn. Například tapeta za sedačkou tematicky odkazuje na kameny a vodu (majitelé jsou bývalí plavci a trenéři plavání), další nad schodištěm zase na cestovatelskou zálibu. „Tyto dvě tapety jsou vyrobené na míru. Ráda používám speciálně navržené tapety, protože jsou originální a změní každý interiér za relativně málo peněz,“ podotýká Vladimíra Litworová. V několika pokojích stěny zdobí stěrka, v hale obkladový panel se strukturou semiše.
Proč to šlo „jako po másle“
Od prvotního návrhu interiéru po chvíli, kdy se mohlo říct „opravdu vše hotovo“, uplynul rok. Jestli jste někdy zdlouhavě a problematicky rekonstruovali domov, jistě víte, že to není dlouhá doba. „Povedlo se to díky tomu, že se na projektu sešla dobrá parta lidí a jednotlivé kroky šly za sebou tak, jak by měly,“ říká s potěšením Vladimíra Litworová.
Vizitka designérky
Vladimíra Litworová je zakladatelkou společnosti V-L Atelier, která vytváří návrhy soukromých interiérů i firemních prostor, zajišťuje komplexní provedení na klíč a věnuje se reklamě a marketingu. V domě, který jsme navštívili v tomto článku, vytvořila Vladimíra Litworová komplexní návrh interiéru a autorsky dohlížela nad jednotlivými pracemi; projekční kancelář Janko Projekt řešila statiku, prováděcí projekt a potřebná povolení, samotnou realizaci zajišťovala firma Ekobau Invest. Více se dozvíte na v-latelier.eu.
Na co nebo koho jste dali, když jste sháněli dobrého řemeslníka nebo stavební firmu?