Článek
Jakou máte základní možnost výběru sprchy? Různé proudy vody nabízejí typy ruční, hlavové nástavce zase slibují širší záběr a sprchové panely se kromě ruční a hlavové sprchy doplňují bočními tryskami.
Relax v ruce
Ruční sprchu má doma asi každý. Kdybyste chtěli vyměnit starou za novou, půjde to snadno, preventivně jen zkontrolujte velikost závitů (standardně se používá ½palcový závit). Nová sprcha s řadou trysek může nabídnout více funkcí, v průměru jde o jeden až pět různých proudů vody. Kromě nejpoužívanějšího deště dále například silný proud, jemné perlení, vodní mlhu… Vybírejte, zda chcete povzbudit, prokrvit pokožku či se jen osvěžit. Nebo střídejte různé funkce.
Jde to i úsporně
U mnohých ručních sprch se dá nastavit průtok vody, takže pak vytéká například osm litrů za minutu místo asi 14 až 16, případně 18 litrů. Příjemné i úsporné je využití vzduchu (air systém), který se přisává do proudu vody (a na rozdíl od ní nic nestojí), ten je pak měkčí.
„Ruční sprchy se vyrábějí z ABS plastu s chromovaným povrchem, samotné trysky jsou dnes většinou ze silikonu. Stačí je otřít rukou a zbavíte se vodního kamene,“ uvádí Hana Říhová, zástupce značky Ravak.
Hlavové sprchy
Větší záběr nabízejí hlavové sprchy, uchycené na výtokovém ramínku, díky nimž dopadá proud vody nejen na hlavu, ale i ramena (běžný průměr je 20 až 30 centimetrů, samozřejmě najdete i větší). Instalují se z boku nebo do stropu, můžou být závěsné nebo vestavné. „U instalace pod omítku potřebují extra přívod vody a stejně tak i ovládací modul,“ upozorňuje designérka Martina Šimková ze studia CadFace. Také u nich se setkáte s praktickými silikonovými tryskami, samotné hlavice se vyrábějí z mosazi, oceli či ABS plastu.
Často nabízejí jednu funkci, a to oblíbený déšť, případně i silný proud, jejich kombinaci, mlhu či třeba vodopád (příval). V segmentu hlavových sprch rovněž najdete eko výrobky s omezením průtoku vody nebo zmiňový air systém. Pak můžou sprchy mít průtok vody třeba jen kolem devíti litrů za minutu, běžný je asi dvojnásobek, nejvíce vody spotřebuje vodopád.
Důležitá poznámka
„Hlavovou sprchu doporučuji umístit do výšky 220 až 260 centimetrů. Bude-li to výrazně níže, můžete o ni při sprchování zavadit. Umístění příliš vysoko není vhodné zase proto, že voda dopadající na člověka už má nižší teplotu, než na jakou je nastavená,“ upozorňuje Martina Šimková.
Hlavové sprchy se totiž v drtivé většině doplňují také ruční. V praxi se pak může stát, že si na ruční sprše nastavíte vhodnou teplotu, pak přepnete na hlavovou sprchu. Voda se zdá chladnější, teplotu zvýšíte. A když znovu přepnete na ruční sprchu, přijde vám zase moc horká.
Sprchové panely
Proměnit obyčejné sprchování v relaxační zážitek slibují sprchové panely. Běžně obsahují hlavovou sprchu, ruční sprchu, boční trysky a termostatickou baterii. „V horní části panelu pak může být i vodopád, v dolní zase vývod na napouštění vody nebo třeba oplach nohou. Trysky jsou buď menší, kdy by měly mít možnost směrového nastavení, nebo jde o větší zónu jednotlivých vývodů, které nepotřebují měnit směr,“ připomíná Martin Zítek, zástupce značky Ravak.
Programování různých proudů, jak to znáte u hydromasážních van, není obvyklé, protože panely pracují pouze s tlakem vody. Sprchové hlavice i trysky se opatřují úpravou proti zanášení vodním kamenem. Panely se většinou instalují na zeď na závěsné konzole nebo se zapouští do stěny. Instalace vyžaduje stavební připravenost i dostatečný tlak vody (optimálně tři bary).
Kromě nástěnných sprchových panelů existují systémy instalované pod omítku.
Nebo byste raději rovnou celý box, třeba i s párou?