Článek
V malé kuchyni je nutné šetřit místem a je důležité daný prostor využít co nejúčelněji. Platí to jak o vnitřním uspořádání linky, tak o spotřebičích. A právě o ně jde. Výrobci chrlí množství multifunkčních výrobků a zároveň nabízejí varianty v minimálních rozměrech. Pro co se rozhodnout? Když chcete vybrat dobře, je potřeba si odpovědět na následující otázky.
1. Jste zvyklí dělat velké nákupy?
Do malých kuchyní se většinou instalují malé chladničky, které zaberou pouze spodní část linky pod pracovní deskou. Ale vejde se do nich jen nemnoho potravin, proto je tato možnost vhodná spíše pro ty, kdo žijí single nebo ve dvou. Další komplikaci představuje to, že disponují buď malým, nebo žádným mrazákem.
Pokud jste tedy na úvodní otázku odpověděli kladně, raději si pořiďte standardní lednici. Neznamená to však, že když se vám do kuchyně vejde pouze klasický spotřebič o šíři 60 centimetrů, tak se musíte omezovat. Na trhu jsou chladničky, které při průměrných rozměrech pojmou nadprůměrné množství potravin. Zaměřte se proto při nákupu nejen na rozměry, ale také na objem.
2. Rádi vaříte?
Při přípravě jídla se musíte cítit pohodlně i v malé kuchyni, a proto je důležité vybrat správnou varnou desku. Jestli často a rádi vyváříte, asi pro vás bude vhodná standardní varná deska se čtyřmi, nebo dokonce pěti varnými zónami. Ideální je typ s vestavěnou digestoří, protože závěsný model prostor v malé kuchyni opticky zatíží.
Jestli ale vaříte spíše výjimečně, postačí vám menší verze varné desky se dvěma zónami. Někdo se bez ní dokonce obejde úplně, na pracovní desce tak získá víc místa a při případném vaření či ohřívání si vystačí jen s vařičem nebo s některým typem multifunkční trouby.
3. Pečete často?
Baví vás klasické pečení a kuchyň bez trouby si neumíte představit? Vhodnou volbou multifunkční varianty můžete nahradit i několik dalších spotřebičů. Kromě klasického a horkovzdušného pečení můžete v moderní troubě jídlo například také grilovat, dále rozmrazit a ohřívat jako v mikrovlnce a připravíte v ní jak předkrm a dezert, tak hlavní chody včetně příloh.
4. Kolik jídla připravujete?
Objevíte se v kuchyni jen občas? Pak se možná bez velkých spotřebičů obejdete úplně. K dostání jsou výrobky, které můžete schovat do kuchyňské linky a vyndat jen příležitostně. Jedná se například o pec na pizzu, v níž připravíte i toasty, panini či focacciu. Praktická je také elektrická pánev, kterou můžete použít na pečení, smažení, dušení, pečení koláčů i klasické vaření. Podobně funguje horkovzdušná fritéza, multifunkční hrnec či nezapomenutelná remoska.
Co se týká malých spotřebičů, jako jsou šlehače, mlýnky apod., tak je nejlepší na ně buď zapomenout, nebo zvolit multifunkční robot. Bez varné konvice se asi neobejdete a nemusíte se zříkat ani kávovaru, jen se při nákupu zaměřte na rozměrově menší verze.
5. Nechcete se vzdát myčky?
Jestli málo vaříte i jíte, tak asi nemáte problém nějaký ten talíř umýt ručně ve dřezu. Jinak je do malé kuchyně lepší zvolit myčku co nejužší. Další možnost představuje stolní myčka, ale pak je potřeba na ni najít dostatek místa na pracovní desce. K dostání je i trojkombinace varná deska–trouba–myčka.