Článek
Jednou už jsme se zamýšleli, zda je vlastně lepší malovat, nebo tapetovat, a došli jsme k názoru, že je to opravdu případ od případu jiné. A tapety jsou už zase čím dál modernější.
Dnes se používají zpravidla na oživení jedné až dvou stěn v místnosti nebo nábytkových dvířek, dveří a podobně.
Nebojte se jich ani v kuchyních nebo koupelnách. Keramické obklady sice plně nenahradí, ale i tak je lze na některé plochy místo nich použít. Dobře poslouží třeba kolem jídelního stolu nebo za toaletou, ale pozor na místa s velkými změnami teplot nebo vlhkosti. Například za vernou deskou nebo přímo ve sprše rozhodně ani zdánlivě odolné tapety vhodné nejsou. Přinesli jsme vám i tipy na tapety do dětských pokojů!
Materiálové variace
„Papírové tapety se hodí téměř všude, kromě vlhkého prostředí a stěn, u kterých stavební materiál pracuje – například panely," říká Veronika Tlustá ze společnosti Kika Nábytek a upřesňuje: „Vinylové tapety z plastu a celulózy jsou ideální do všech typů interiéru, včetně vlhkého prostředí – lze je omývat. Vliesové tapety z netkané textilie se také používají na veškeré podklady – sádrokarton, betonové panely, dřevotřískové desky a podobně.“ Z dalších materiálů jmenujme textil, hliníkovou fólii s kovovým efektem, jutu a jiné. Nebo zkuste Fototapety: Zkrášlí byt během chvíle!.
Kolik potřebujete tapet?
„Běžná role tapety je 0,53 m široká a 10,05 m dlouhá, což vystačí asi na 5 m3. K výšce, kterou chcete tapetovat, připočtěte nahoře i dole zhruba 3 až 5 cm, které po přilepení odříznete,“ uvádí Radek Lávička ze společnosti Bauhaus.
Ale to jsme stále na začátku. U tapet s navazujícími vzory potřebujete další centimetry na šířku navíc (takzvaný prostřih). „Míra prostřihu závisí na raportu – vzdálenosti jednotlivých vzorů od sebe, která se uvádí na všech tapetách se vzorem. Tento údaj je důležitý vždy, když lepíte pruhy tapet vedle sebe a vzor má navazovat,“ uvádí designérka Věra Tomíčková z Toto studia.
Než se pustíte do práce
Zavřete okna i dveře a vypněte topení. Pokud byste topení znovu zapnuli, dojde k rychlé změně teploty v místnosti a pod tapetou se budou více vytvářet vzduchové bubliny. Stálá teplota je vhodná i kvůli schnutí lepidla (optimálně kolem 18 ºC).
Předem si ještě vyzkoušejte:
- „Unese“ malba tapetu? Na stěnu přilepte asi 20 cm izolepy a rychle ji strhněte. Pokud spolu s ní strhnete i malbu, je třeba zeď oškrábat.
- Nemáte na zdi moc prachu? Velká prašnost může být důvodem, proč lepidlo neudrží tapetu a ta se odchlípne. Kromě očištění pomůže použití penetrace.
- Je podklad dostatečně nasákavý? Dané místo postříkejte vodou. Když se okamžitě vsákne, aplikujte penetraci. A jestliže se nevsakuje vůbec nebo minimálně, měli byste povrch zbrousit.
Začínáte?
Pokud tapetujete poprvé, vyzkoušejte si to třeba v dětském pokoji nebo na jiném méně nápadném místě. „Papírové tapety se po natření lepidlem musí nechat 5 až 10 minut měknout, tím se roztáhnou. Ale pak se při lepení na zeď zase smršťují, a když s jejich aplikací nemáte zkušenost, na stěně můžou vzniknout i několikamilimetrové ,spáry‘ mezi jednotlivými pruhy,“ upozorňuje designérka. A dodává, že praktičtější na aplikaci a dnes nejpoužívanější jsou vliesové tapety, u kterých se lepidlo nanáší rovnou na zeď.
A kdy povolat tapetáře? Když se na to sami necítíte, pokud si kupujete dražší tapety nebo i tehdy, řešíte-li členitější prostory (například s výklenky, podkroví a podobně), náročnější na aplikaci.
Jaké jsou vaše zkušenosti s tapetami? Se kterým materiálem se vám nejlépe pracovalo? Nenechávejte si to pro sebe a podělte se o své tipy s ostatními čtenáři.