Článek
Malá okrasná jezírka si můžete vybudovat buď s pomocí jezírkové fólie, nebo plastové vany. Zatímco tvar vany je předem daný, s fólií se dá více vyhrát.
Místo a velikost
Jak najít optimální místo? Mělo by být osluněné asi 6 hodin denně, vzdálené od vzrostlých stromů (vadí kořeny i spadané listí). Pokud si nejste jisti správnou volbou, nejprve si na trávníku „načrtněte“ obrysy budoucího jezírka. K tomu postačí provázek a kolíky nebo si obrysy vyznačte pískem. To je praktické i pro označení jednotlivých zón – u břehu mělčí, například 20 cm, a dále postupně se svažující (třeba 40 až 60 cm, samotné dno pak například 80 až 100 cm).
Lopata a rýč
Vykopejte zeminu. Výkop zkontrolujte, aby v něm nezůstaly zbytky kořenů a kameny, jež by mohly fólii poškodit. „Často stačí na dně jezírka udusat dostatečně silnou vrstvu písku, která fólii zespodu ochrání před různými předměty, jež se ještě mohou v zemině nacházet. Pokud ale nemáte k dispozici písek, můžete použít geotextilii, která se pokládá pod fólii, a chrání ji tak proti kamenům a kořenům,“ říká Daniel Brychta ze společnosti Hornbach.
Není kam spěchat
Aby okraje jezírkové fólie dobře držely, vyplatí se kolem jezírka vytvořit asi 10 až 15 cm hlubokou rýhu, do které konce fólie položíte a zatížíte například kameny. Pak napusťte asi 15 cm vody, díky tomu si fólie začne „sedat“. Postupně dopouštějte další vodu, a přitom vyrovnávejte fólii, aby dobře kopírovala vyvýšeniny.
Jezírko napůl hotové
Práce s plastovou vanou je ještě snazší. Vyhloubíte jámu o trochu větší, než je tvar výlisku, rovněž ji zbavíte kamenů, kořenů a podobně, udusáte, dno vysypete pískem, usadíte vanu a zkontrolujete, zda je v rovině. Případně ještě volné prostory dosypte pískem či drobným, oblým kačírkem.
Vybíráme rostliny
„Pokud je kolem jezírka vlhko, bude se tam dařit vlhkomilným druhům, například vrbině penízkolisté, hostě, kontryhelu nebo podeňce. Do bažinných partií, tedy asi 5 až 30 cm pod vodou, zkuste menší orobinec, prustku, zevary či kosatce a blatouchy. Na hladině můžou ,plavat´ lekníny, stulík i plavín. Důležité jsou také rostliny zcela ponořené ve vodě, jako stolístek nebo rdest kadeřavý,“ uvádí zahradní architektka Kateřina Karasová z ateliéru Avantgarden.
A dodává, že vodní a vlhkomilné rostliny mají takzvaně dlouhý nástup. Když je nyní vysadíte, na jaře se probudí v celé své kráse.
Jak čistit vodu
„Samotná voda v jezírku se díky rybám a působení vnějších vlivů – slunce, spad prachu, listů na hladinu, znečištění zdrojové vody, krmivo pro ryby... – znečišťuje. Proti tomu lze bojovat například s pomocí provzdušňovacích zařízení – kompresorem, účinněji pak filtrem a čerpadlem," vysvětluje Martin Hrkal ze společnosti Vladeko.
Křišťálově čistá voda v jezírku většinou nebývá, pokud se o nádrž nestará dostatečně výkonná technologie filtrace vody, zvolená s ohledem na objem vody. Optimální biologická rovnováha v něm nastane někdy až po jedné až dvou sezonách.
Spadané nečistoty průběžně odstraňujte sítkem, čistit vodu pomůžou i specializované přípravky, jednou za čas se hodí jezírkový vysavač. Filtrační zařízení je třeba instalovat před tím, než jezírko osázíte rostlinami.
Optimální údržba však závisí na mnoha faktorech, včetně velikosti jezírka, volbě rostlin, i na tom, zda v něm chcete chovat ryby. Nejvhodnější řešení vám doporučí specializované firmy nebo zahradní architekti.
Troufli byste si vybudovat jezírko sami?