Ne vždy a ne každému postačí běžně velký spotřebič. Z čeho můžete vybírat, když je vás doma přece jen více a nemusíte řešit každý centimetr prostoru?
Článek
Někomu může přijít vhod širší varná deska, k níž se najednou postaví dvě osoby, dalšímu prostornější chladnička, do které se vejde i několikapatrový dort, jinému větší objem trouby třeba na maxi krůtu…
Varné desky
Běžné varné desky jsou široké 60 cm, se čtyřmi varnými plochami. „Pokud velikost pracovní desky vaší kuchyně umožňuje zabudovat větší varnou desku, můžete použít model o šířce 80, 90 nebo i 120 centimetrů. Když jste ale limitováni malým prostorem, volte varnou desku s flexi zónou,“ říká Pavel Šramota, zástupce značky Philco.
To platí pro některé indukční desky, na nichž lze vařit současně v několika hrncích, bez ohledu na to, kam je umístíte. Ostatní větší varné desky obecně disponují pěti až šesti varnými plochami.
Zajímavé řešení nabízí i menší varné desky (například 30 x 60 cm), které se dají různě kombinovat, třeba indukce + plyn + deska pro pánev wok.
Trouby a sporáky
Klasická trouba mívá šířku asi 60 cm, tady je však důležitější vnitřní objem (asi 55 až 65 litrů). Jako nadstandardní se vnímají trouby nad 70 litrů. Že máte raději sporák? U nich je tradiční šířka 50 nebo 60 cm, větší sporáky nabízejí 90 cm a 5 až 6 varných zón. A najdete ještě širší, třeba 110 cm. Některé mega sporáky se vybavují jednou troubou, jiné i dvěma či třemi.
Důmyslné digestoře
S ohledem na fakt, že moderní digestoře se mnohdy mění doslova v designový kousek, je jejich velikost různorodá. Pro vás je zásadní vědět, zda můžete mít odtahový, nebo recirkulační odsavač par, a pak jeho rozměry. Někdy postačí digestoř stejně široká jako varná plocha, jindy ne. Ve kterém případě je vhodné vybírat širší odsavač par, se dočtete zde: Nová digestoř: Může dobře vypadat i skvěle sloužit.
Myčky nádobí
Běžná šířka je 40 až 45 cm nebo 60 cm, bez ohledu na to, zda jde o spotřebič vestavný či volně stojící. Podstatné je vnitřní uspořádání prostoru, ale třeba i umístění a počet ramen vstřikujících vodu, díky čemuž lze umýt větší počet sad nádobí. Maximem bývá 15 sad.
Pestrá paleta chladniček
„Vestavné chladničky jsou v drtivé většině vysoké 177 cm, čímž jsou omezené hlavně disponibilitou vnitřního objemu – v průměru jde o 270 litrů. Proto téměř 95 procent zákazníků dává přednost volně stojícím ledničkám, které nabízejí větší objem i variabilitu uspořádání prostoru a ještě jsou levnější než vestavné,“ uvádí Iva Pavlousková ze společnosti Datart.
Pavel Šramota doplňuje, že:
vestavné chladničky jsou méně prostorné kvůli svým rozměrům: 54 cm šířka a 55 cm hloubka,
většina samostatně stojících chladniček má 60 cm šířky i hloubky,
běžný objem se pohybuje mezi 200 až 300 litry, nadstandardní nad 350 litrů.
Vnitřní objem závisí rovněž na výšce spotřebiče, ale prodávají se i širší a hlubší volně stojící chladničky. Zajímavým dostupným artiklem na trhu jsou chladničky široké a hluboké kolem 70 cm. Řekli byste možná – co je pár centimetrů navíc? Rozdíl však poznáte po otevření dveří, kdy vás ohromí mimořádným prostorem.
Pračky a sušičky
Pro větší rodinu se hodí pračky plněné předem, jež jsou široké 60 cm a liší se hloubkou. Sušičky bývají 60 cm široké a stejně hluboké. Kolik se do nich vejde prádla, záleží na objemu bubnu; některé pračky a sušičky zvládnou 9 až 10 kilogramů.
„Pračky dimenzované na 10 kilogramů musí mít dobře vyřešenou konstrukci, protože se potýkají s větší váhou prádla, a tedy vyššími nároky na pevnost celého přístroje. Kromě zmiňovaného většího bubnu potřebují například silnější ložiska, výkonnější motor a řídící elektroniku, která zajistí důkladné vyvážení prádla v bubnu během odstřeďování,“ podotýká Pavel Šramota.