Článek
Pracovníci linek důvěry se ani nemusí dívat do kalendáře. To, že se blíží vysvědčení, poznají podle počtu dětí, které k nim volají a hledají pomoc kvůli strachu ze špatných známek na vysvědčení. Psychologové, učitelé i ostatní odborníci nabádají rodiče, aby ze známek nedělali strašáka. Je to bohužel důvod dokonaných či nedokonaných sebevražd, případně útěků z domova. Statistiky jsou neúprosné, kvůli vysvědčení si sáhne ročně na život asi 40 dětí.
Vysvědčení i pro rodiče
Přísní rodiče by se měli trochu zamyslet. Dítě i oni podle celoročních výsledků tuší, co je na vysvědčení čeká, nejde o žádný blesk z čistého nebe. Není tedy důvod, aby reagovali překvapeně a nepříjemně. Pokud jsou pro ně známky překvapením, pak to svědčí spíš o jejich nedostatečném zájmu během roku a měli by přemýšlet ne o selhání dítěte, ale jich samotných.
Samé jedničky, nebo...
Pedagogové bohužel často sledují, jak jsou některé děti dlouhodobě tlačeni svými rodiči k nadstandardním výsledkům, kdy je jednička jedinou akceptovatelnou známkou. „Měli byste dítě opakovaně ujišťovat, že když nebude mít samé jedničky, nestane se rozhodně žádná tragédie. Dětská psychika je velmi křehká a nekompromisní přístup vyvolává zbytečně strach a stres. Školní výsledky byste měli sledovat průběžně po celý rok, v klidu o nich s dítětem mluvit a také jej průběžně chválit. Dárek za vysvědčení tento způsob rozhodně nenahradí,“ říká sociální poradkyně Janeta Knoteková.
Místo napětí a stresu je nejlepší navodit atmosféru těšení se na prázdniny, úlevu od školních povinností. Něco ve stylu – co bylo, to bylo, odpočineme si a začneme společně lépe v dalším školním roce. Zvláště úzkostným dětem vyprávějte historky z vašeho dětství, a že jste taky nebyli vždycky jedničkáři. Případně uvádějte příklady slavných, kterým to ve škole také nešlo. „A především dítě ujistěte, že ho nemáte rádi kvůli výkonu a známkám, ale kvůli jemu samému,“ říká psycholožka a terapeutka Martina Školníková z pražského Institutu Origanum.
Vysvětlete mu, že by to samozřejmě znamenalo zabrat v učení, ale že určitě společně najdete cestu k tomu, aby si mohlo prospěch v dalším roce zlepšit. Domluvte si, že si koncem prázdnin popovídáte a najdete něco, co by mu ulehčilo učení – ať jde o doučování, komunikaci s učiteli nebo jinou pomoc.
„Říkat dítěti, že třeba nepojede o prázdninách na tábor nebo s rodiči k moři, ničemu nepomůže. Rodiče by měli děti vést k pochopení příčiny špatného výsledku, protože jen tak se dá pracovat na nápravě,“ říká lektor pro práci s mládeží a ředitel křesťanské organizace Maranatha, Juraj Turóci.
Kdy hledat pomoc
Nicméně i přes veškerou vaši snahu se může stát, že bude brát dítě špatné známky tragicky. Pokud na něm vidíte, že ho něco trápí a že se jeho chování změnilo, zvláště v době kolem vysvědčení, neberte to na lehkou váhu a nebojte se kontaktovat odborníka. „Můžete oslovit školního psychologa nebo interventa a metodika prevence – to jsou učitelé, kteří se zabývají na škole poradenstvím spolu s výchovnými poradci,“ radí Veronika Dostálová, psycholožka z centra pro psychologii a terapii Interse v Praze. Využít můžete také telefonickou Rodičovskou linku.