Článek
Rovné, kudrnaté, vlnité, afro. Typů vlasů je spousta a zrovna tak možností, jaký zvolit styling. Asi se ale shodneme, že po krepatých, suchých vlasech bez lesku nikdo netouží. Proč se to zrovna vašim vlasům děje a jak to napravit?
Proč vlasy krepatí
Když je vlas poškozený, mechanicky nebo chemicky barvením, kutikula, tedy povrch vlasu, se rozvírá. Vlas není hladký, ale roztřepený, jakoby „chlupatý“. Tím pádem po sobě jednotlivé vlasy nekloužou, cuchají se, uniká z nich víc hydratace, než je tomu u vlasu zdravého, a krepatý efekt je na světe. Vaším cílem je tedy kutikulu vlasu co nejvíc vyhladit a zregenerovat.
Šampony a jejich složení
Šampon volte podle kvality vlasů a citlivosti pokožky hlavy. Máte je spíš suché a s lupy? Šampon pro citlivou pokožku hlavy nebo proti lupům je ten pravý. Pokud se vám vlasy víc mastí, volte osvěžující šampon pro mastné vlasy. Čtěte etikety a udělejte si vlastní diagnostiku. Typ šamponu se klidně může lišit od vašeho kondicionéru nebo masky.
Kondicionér je základ
Kondicionér nevynechávejte za žádných okolností. Ten má totiž schopnost vlas uhladit a uzamknout do něj hydrataci a výživu! Pro intenzivnější péči si dopřávejte masku, alespoň jednou týdně, a uvidíte ten rozdíl. Pokud máte vlasy ale celkově ve špatném stavu a poškozené, zvolte regenerační trojboj, tedy hydratační šampon, kondicionér i masku pro poškozené vlasy.
Stylingové vychytávky
Ve vaší výbavě se vám neztratí ani výživné olejíčky do konečků vlasů. Ty umí na poničených konečcích přímo zázraky. Nanášejte ho každý den před spaním, bez ohledu na to, zda jste si vlasy umyly nebo ne. Nepostradatelné jsou také vlasové krémy. Nejsou tak mastné, tudíž se nemusíte bát, že byste si vlas při stylingu příliš umastily. Hodí se jak na vlhké vlasy pro rozčesávání, tak i právě na suché pro uhlazení konečků. Na závěr stylingu je důležité vlasy zafixovat lakem. Hledejte však lehký stupeň fixace, ten vlasy tolik nezatíží.
Moje zkušenost
Vzhledem k tomu, že mám vlasy odbarvené, jejich krepatění je problém, se kterým se potýkám často. Jakmile na péči uberu, je to hned znát. Nejhorší je, když nechám vlasy volně uschnout nebo jdu spát s vlhkými vlasy.
Musím je vždy vyfoukat, a pořádně od hlavy, aby se mi nemastily, a hlavně uhladit délky pomocí kulatého kartáče a fénu. Důležitý tip je směřovat proud teplého vzduchu vždy přímo směrem dolů po vlasu, nikdy ne proti.
Pokud si myju vlasy přes den, troufnu si nechat v nich i jejich přirozenou vlnitou texturu. Vlasy tudíž foukám difuzérem a přitom promačkávám předem naolejíčkované prameny. Jen to má nevýhodu, že druhý den po probuzení jsou vlny povolené a sem tam opět krepaté. Na to pomůže nakapat do dlaní trochu olejíčku nebo vlasový krém a konečky uhladit.
Vlasy – když všechno selže
Pokud nezabírá ani ta nejhutnější maska, je na místě zapřemýšlet nad keratinovou kúrou, která je tajemstvím mnoha celebrit. Keratin je bílkovina, která je přirozenou součástí vlasu. Když je vlas poškozený, je porézní. Keratinová kúra vlas zaceluje, posiluje a celkově regeneruje. Proceduru můžete podstoupit v kadeřnictví, nebo si pořídit produkty a pustit se do toho doma. Tak či tak, doporučuju stav vašich vlasů probrat u kadeřníka, než se pustíte do experimentů!