Článek
Někdy se opravdu může zdát, že se s obchody, které nabízejí nebo se přímo specializují na konopné výrobky, roztrhl pytel. Kromě kosmetiky se konopí často objevuje v drogerii, léčivých přípravcích nebo potravinách. Za velmi kvalitní se považují například konopné oleje a součástí běžného jídelníčku mohou být přímo konopná semínka.
Není konopí jako konopí
V první řadě bude dobré si upřesnit, co je vlastně konopí a jaké existují druhy. S touto rostlinou se nejčastěji spojuje droga marihuana, která je produktem konopí indického. Konopí indické je však pouze jedním ze tří známých druhů konopí. Obsahuje více než 0,3 % omamné látky zvané THC, proto po jeho požití nastává stav opojení.
Dalšími druhy jsou konopí rumištní, které běžně roste jako plevel, a především konopí seté. Oba tyto druhy obsahují minimum látky THC, tudíž výrobky z nich jsou běžně brány jako legální. „Konopí, které se používá v kosmetice, neobsahuje omamné složky a musí splňovat speciální požadavky pro použití v dermatologii nebo kosmetickém průmyslu,“ komentuje Doc. MUDr. Jarmila Rulcová, CSc., vedoucí lékařka Ambulance estetické dermatologie SynCare v Brně.
Ingrediencí kosmetických, potravinových a dalších výrobků je tedy obvykle olej vylisovaný ze semen konopí setého.
Spása kožních problémů
Konopný olej je z hlediska obsahu živin velmi cenný. Až z 80 procent je tvořen z nenasycených mastných kyselin, které jsou pro tělo velmi důležité, avšak neumí si je vyrobit samo. Obsahuje také aminokyseliny a celé spektrum vitaminů a minerálních látek. Je však velmi zdraví prospěšný nejen při konzumaci, ale i při zevním použití.
„Konopný olej podporuje hojení ran, uklidňuje projevy lupénky, ekzémů, akné a další podráždění pokožky. Zpomaluje procesy stárnutí kůže, hydratuje a zvláčňuje. Působí protizánětlivě, regeneračně a antibakteriálně,“ shrnuje Šárka Synková ze společnosti Dedra.
„Výborně působí na extrémně suchou kůži, například na kůži atopiků, zejména v mastech. Pokožku dokáže nejen zvláčnit a promastit, ale podporuje hojivé procesy. V krémech blahodárně působí na citlivou pokožku, která extrémně reaguje na podněty zvenčí,“ doplňuje docentka Jarmila Rulcová.
Konopné přípravky se tak hodí v podstatě na všechny typy pleti. Od mastné pokožky se sklony k akné přes suchou citlivou pleť po kůži zasaženou kožními problémy, jako je ekzém nebo lupénka.
Konopná masáž
Konopí dnes najdete jako součást kosmetiky všeho druhu. Klasikou jsou hojivé krémy a masti, ale seženete i sprchové gely, mýdla, opalovací mléka, konopné přípravky na vlasy či regenerační masážní oleje.
Právě masážní přípravky z konopí získávají v současnosti také na velké popularitě. Konopný olej totiž dokáže uvolňovat napnuté svalstvo a pomáhá tak zbavit se častých nepříjemných křečí. Stejně tak velmi příznivý vliv má konopný olej při léčbě bolavých kloubů a běžně se užívá i při rehabilitacích po úrazech.
Máte s konopnými přípravky už nějakou zkušenost?