Článek
Postup
01.
Maso zlehka propracujte s vejcem, strouhankou nebo nadrobeným světlým pečivem, prolisovaným česnekem, sekanou petrželí, paprikou, mlékem, malou lžičkou soli a pořádnou dávkou čerstvě mletého pepře. Navlhčenýma rukama pak tvořte kuličky.
02.
Kuličky můžete buď jako já ve velké pánvi na troše oleje osmažit – stačí jen do momentu, kdy se zatáhnou a trochu opečou, dovaří se pak v omáčce. Zdravější verze je olejem je jen potřít a upéct v troubě a poslední možnost je vložit je syrové do vroucí omáčky a asi 20 minut vařit přímo v ní.
03.
Kuličky vyndejte děrovanou lžící z pánve a na výpeku nechte zesklovatět najemno pokrájenou cibuli. Přidejte nasekaný česnek, kolečka mrkve a uzenou papriku (omáčce dodá skvělý, lehce zauzený šmak), nechte jen pár vteřin rozvonět, zalijte vínem a přiveďte k varu.
04.
Vmíchejte passatu (my máme doma rádi hodně omáčky, proto dávám litr, ale dost dobře si vystačíte i jen s 500 ml), bobkové listy, bylinky dle chuti (hodí se oregano, rozmarýn, tymián, saturejka či jejich mix), osolte a bez bez pokličky 20 minut povařte. Do pánve vraťte kuličky i se šťávou, kterou pustily, a ještě asi 10 minut prohřívejte. Opepřete a dochuťte trochou balzámového octa, případně cukru, pokud máte radši sladkou rajskou.
05.
Podávejte s těstovinami, bramborami (ve Španělsku často narazíte i na hranolky), čerstvým pečivem nebo salátem.
Tip: Pro výraznější chuť do masa pomelte nebo nasekejte i kus paprikového salámu chorizo. Hrášek i mrkev můžete vynechat, ale trochu zeleniny omáčce jedině prospěje.
Ale teď už zpátky do Česka! Máte rádi dobroty z mletého masa? Pak můžete vyzkoušet třeba klasický karbanátek jako od babičky.